Kenija zahteva premestitev največjega begunskega taborišča

Oblasti so prepričane, da se v taborišču Dadaab skrivajo tudi pripadniki Al Šababa, odgovornega za napade v Keniji.

Objavljeno
13. april 2015 17.09
KENYA-SOMALIA-ATTACKS-REFUGEES-FILES
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Nairobi − Kenijske oblasti so slaba dva tedna po krvavem napadu na univerzo v kraju Garissa, v katerem je umrlo 148 ljudi, sporočile, da niso več pripravljene gostiti največjega begunskega taborišča na svetu Dadaab. Agenciji ZN za begunce (UNHCR) so postavili trimesečni rok za selitev taborišča v Somalijo. »Če tega ne bodo storili, jih bomo premestili sami,« je v soboto sporočil namestnik predsednika William Ruto.

Po Rutovih besedah v največjem begunskem taborišču, ki leži približno sto kilometrov od somalsko-kenijske meje, živi več kot 600.000 ljudi. Po podatkih UNHCR je uradno registriranih približno 335.000 beguncev. Taborišče so ustanovili leta 1991, ko je v Somaliji izbruhnila državljanska vojna, a več kot dvajset let pozneje zaradi suše in nasilja begunski kompleks še vedno poka po šivih. Zdaj vse kaže, da se bodo morali somalski begunci vrniti tja, od koder so pobegnili.

Oblasti v Nairobiju so kot razlog za ta ukrep navedle zadnji napad somalske milice Al Šabab na univerzo v kraju Garissa. Prepričani so, da med begunci v taborišču na kenijskih tleh bivajo tudi skrajneži. »Kenija se bo po Garissi spremenila tako, kot se je po 11. septembru spremenila Amerika,« je pojasnil Ruta.

Kenija se je na napad, katerega žrtve so bili predvsem študenti nemuslimanske vere, odzvala z zračnimi napadi na položaje islamistične milice v Somaliji. Prav tako so zamrznili bančne račune domnevnih privržencev Al Šababa, s podobnimi ukrepi pa so zagrozili vsakomur, ki bi sodeloval z njimi. Ruto je napovedal tudi začetek gradnje 700 kilometrov dolgega zidu ob celotni meji s Somalijo. »Našo državo moramo obvarovati ne glede na ceno, tudi če bomo zato izgubili posel s Somalijo,« je povedal.

Pripadniki milice Al Šabab od Kenije zahtevajo, da iz Somalije umakne vojsko, ki se je oktobra 2011 priključila vojni proti skrajnežem. Kenijska opozicija je po zadnjem krvavem napadu zato zahtevala, da se vlada ukloni zahtevi. Oblasti so to možnost že zavrnile.