Kerry o pogajanjih z Iranom: Cilj je skleniti dober dogovor

Kljub odmevnemu govoru Netanjahuja ameriške in iranske oblasti z enako intenzivnostjo nadaljujejo pogajanja.

Objavljeno
04. marec 2015 17.34
SWITZERLAND-IRAN-NUCLEAR-US
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Montreux – V švicarskem mestu Montreux se je danes zaključil še eden od pogajalskih krogov med predstavniki Washingtona in Teherana o iranskem jedrskem programu. Čeprav obe strani poročata o napredku, opozarjata, da bosta morali do sklenitve dolgoročnega sporazuma preskočiti še marsikatero oviro.

Včerajšnji govor izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja v ameriškem kongresu, kamor je pripotoval na povabilo republikanskih kongresnikov, ni vplival na intenzivnost pogajanj. Njegova svarila, da dogovor Iranu ne bo onemogočil razvoja jedrskega orožja in da bo zgolj sprožil oboroževalno tekmo v regiji, so naletela na gluha ušesa.

»Namen teh pogajanj ni zgolj doseči nekakšen dogovor, ampak skleniti dober dogovor, ki bo zdržal podrobne analize,« je po današnjem srečanju z iranskim zunanjimi ministrom Mohamedom Džavadom Zarifom povedal ameriški državni sekretar John Kerry. Pojasnil je, da so od vsega začetka pogajanja naporna in intenzivna in takšna bodo ostala vse do 31. marca, ko poteče tokratni rok za sklenitev dogovora.

Neimenovani visoki predstavnik ameriških oblasti je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal, da se vsi, ki sodelujejo pri pogajanjih, dobro zavedajo, da bo po sklenitvi dogovora »celoten svet pod drobnogled vzel vsak stavek, vsako besedo« besedila. »Predsednik je trdno prepričan, da bo svet ob sklenitvi dogovora postal bolj varen,« je povedal. Baracka Obame sicer Netanjahujev govor - izraelski premier je v ZDA pripotoval tik pred izraelskimi volitvami - ni prepričal, povedal je, da 'nezaželeni' gost ni povedal nič novega, prav tako pa ni predlagal nobenih pravih alternativ.

V pogajanja o iranskem jedrskem programu so sicer poleg Teherana in Washingtona vključene tudi Britanija, Kitajska, Francija, Rusija in Nemčija. Ameriški državni sekretar bo v kratkem odpotoval v Riad, kjer bo zalivske zaveznice seznanil z napredkom pogajanj, v soboto pa se bo v Parizu sestal še s kolegi iz Britanije, Francije in Nemčije. Pogajanja se bodo v švicarskem Montreuxu nadaljevala prihodnji četrtek.  

Spor o iranskem jedrskem programu se vleče že več kot desetletje, Zahod namreč sumi, da Teheran pod pretvezo civilnih jedrskih dejavnosti razvija jedrsko orožje. Islamska republika tovrstne namige ves čas zanika in vztraja, da je njen jedrski program povsem miroljubne narave.