Kibernetični kalifat s Kuščarjem na čelu

Peščica fantov preverja, ali podjetja namenjajo dovolj denarja za varnost v kibernetičnem prostoru.

Objavljeno
26. januar 2015 20.09
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika

Na sliki je bilo videti Airbusovo letalo A380, na vrhu strani pa je pisalo: »ISIS bo prevladal.« Na dnu strani je bil podpis: »Kuščarjev odred«. Sporočilo je spominjalo na tistega, ki se pojavi, kadar internetna stran ni na voljo, vendar je bilo pod njim pojasnilo: »Hekerski napad Kibernetičnega kalifata.«

Ko je Amy Keh v ponedeljek hotela preveriti, ali so potrjene rezervacije vozovnic za njeno mamo in še dva sorodnika, ki sta nameravala prileteti iz Kuala Lumpurja na Tajvan z letalom Malaysia Airlines, se je na računalniškem zaslonu pojavilo sporočilo: »404 – letala ni mogoče najti.«

Sporočilo je spominjalo na tistega, ki se pojavi, kadar internetna stran ni na voljo, vendar je bilo pod njim mogoče prebrati pojasnilo: »Hekerski napad Kibernetičnega kalifata.« Na sliki je bilo videti Airbusovo letalo A380, na vrhu strani pa je pisalo: »ISIS bo prevladal.« Na dnu strani je bil podpis: »Kuščarjev odred«.

Hekerji z napadi opozarjajo na nevarnost

Uradno internetno stran družbe Malaysia Airlines je napadel Kuščarjev odred, ki ga sestavlja nekaj nadarjenih fantov, prepričanih, da podjetja ne vlagajo dovolj v kibernetično varnost, zato jih je treba s takšnimi sporočili občasno opozoriti na nevarnost.

Hekerji »ugrabljene« strani letalske družbe so kmalu odstranili napise z namigovanjem na Islamsko državo ter Airbusov jumbo jet nadomestili s sliko kuščarja s klobukom na glavi, pipo v ustih, metuljčkom okoli vratu in naočnikom. Vendar je Kuščarjev odred objavil, da je ukradel podatke o rezervacijah, in dodal povezavo, prek katere so si jih lahko vsi ogledali.

Amy Keh je takoj za tem telefonirala družbi in se pritožila, ker lahko kdorkoli vidi, kdaj in kam namerava kdo odpotovati. Predstavnike letalske družbe je vprašala prav to, kar je Kuščarjev odred hotel, da jih ljudje vprašajo: »Kako je zdaj poskrbljeno za varnost?!«

Eden od mladeničev, čigar profil se pojavlja na Twitterjevem računu Kuščarjevega odreda, je na videoposnetku pojasnil, da v odredu pravzaprav delujeta samo dva člana, občasno pa se jima pridruži še nekaj prijateljev, ki jima pomagajo napadati računalniške sisteme. »Da, zavedamo se, da je naše početje nekoliko neetično,« je povedal, vendar je težava v tem, da podjetja vlagajo v trženje svojih storitev in veliko prostora namenjajo oglaševanju, hkrati pa se praviloma manj posvečajo varnosti. Pravi, da bi samo to radi povedali s svojimi napadi, zato jih najpogosteje komentirajo z izjavami, ki bi jih morali vsi povezati z najpomembnejšo sodobno nevarnostjo, o kateri vsak dan berejo v medijih. Trenutno je to seveda Islamska država.

Sporočilo »404 – letala ni mogoče najti« se seveda nanaša na najbolj bolečo rano malezijske letalske družbe oziroma na boeing 777, ki je izginil 8. marca lani na poletu od Kuala Lumpurja do Pekinga in ga vse do danes še vedno niso našli.

Ne duha ne sluha ni o 227 potnikih in 12 članih posadke, strokovnjaki, ki sodelujejo pri iskanju, pa zdaj že napovedujejo, da prav mogoče nikoli ne bodo odkrili, zakaj se je letalo izgubilo in kaj se je z njim zgodilo. Hekerji so morda izkoristili odmevnost besede »kalifat« in kratice ISIS (Islamska država Sirije) prav zato, ker nihče ne more nič izvedeti o usodi potnikov in je zato nenehno slišati ugibanja o krivdi islamističnih teroristov, čeprav nobena teroristična organizacija ni prevzela odgovornosti za sestrelitev letala. Toda kibernetični napadi nimajo z islamisti nikakršne povezave, prav tako niso povezani z nobeno drugo – teroristično ali neteroristično – organizacijo.

Za en večer otroke odtrgali od videogric

Kuščarjev odred je lani vdrl v platformo Sonyjevega PlayStationa in v Microsoftovo omrežje Xbox Live. Z dejanjema so hoteli, kakor je pojasnil eden od fantov, za en dan ugasniti zaslone, da bi vsaj nekaj otrok, obsedenih z videoigricami, preživelo večer z družino, ne pa z navideznimi junaki.

Malezijska letalska družba je po nekaj urah zagotovila normalno delovanje svoje internetne strani. Ali bo po tokratnem napadu namenila kakšen dolar več za kibernetično varnost, še nihče ne ve. Toda pozornost je zdaj pritegnilo prav to vprašanje.