Kim Džong Nama je ubil živčni strup

Še vedno ni jasno, kako sta se ženski, ki sta se približali Kimu, zaščitili pred smrtonosnim strupom.

Objavljeno
24. februar 2017 08.40
NORTHKOREA-MALAYSIA/KIM-EXPEL
Zorana Baković
Zorana Baković
Na obrazu in očeh Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega voditelja, ki je bil umorjen v malezijskem glavnem mestu, so preiskovalci odkrili sledi živčnega strupa VX, ki ga uporabljajo kot kemično orožje in je močnejši od sarina.

S tem odkritjem so v malezijskem uradu za kemične analize odgovorili na eno, obenem pa odprli številna druga vprašanja, povezana s skrivnostnim umorom, ki se je zgodil 13. februarja na mednarodnem letališču v Kuala Lumpurju.

Strup VX (kar je kratica za strupeno sredstvo X; angl. venomous agent X) so leta 1950 sintetizirali v Veliki Britaniji in spada v skupino organofosfatov, saj je bil, tako kot sarin, razvit kot visoko učinkovit pesticid. Ker se je izkazalo, da je preveč strupen, da bi ga lahko uporabljali brez nevarnosti, nikoli ni služil prvotnemu namenu. Toda njegovo formulo so kopirale ZDA, Rusija, Irak, Sirija in nekatere druge države, ki so ga uvrstile v svoj arzenal kemičnega orožja.

Severna Koreja je zavračala vse dosedanje sume, da je bil Kim zastrupljen, s protivprašanjem, kako je mogoče, da dekleti, ki sta mu menda popršili strup na obraz in v oči, nista sami kazali znakov zastrupitve. Toda malezijska policija je danes sporočila, da je ena od njiju po izvršeni nalogi imela simptome zastrupitve, med drugim je menda bruhala, niso pa hoteli pojasniti, ali gre za Vietnamko ali za Indonezijko, ki so ju aretirali kmalu po umoru.

Strokovnjaki za strupe menijo, da sta dekleti morda nosili tanke rokavice ali pa da je bil strup v kapsuli , ki se je razbila šele ob pritisku na Kimov obraz in oči, nakar sta si obe hitro umili roke.

Toda malezijska javnost si zdaj postavlja vprašanje varnosti kualalumpurskega letališča, ki ni bilo dekontaminirano celih enajst dni in na katerem se morda še vedno nahajajo nevarne sledi smrtonosne tekočine.

Posnetek, na katerem še živi Kim Džong Nam opisuje letališkemu osebju, kaj se mu je zgodilo. Foto: AFP

Strokovnjaki opisujejo bojni strup VX kot viskozno tekočino, podobno motornemu olju, vendar brez vonja in okusa. VX ni le eden izmed najbolj smrtonosnih, ampak tudi eden od najbolj obstojnih strupov, saj izjemno počasi izpareva, sploh če ni izpostavljen višjim temperaturam. Njegove sledi so ostale povsod, kjer se je nahajal Kim po tem, ko se je pritožil letališkemu osebju, da se ne počuti dobro, vključno z letališko ambulanto in reševalnim vozilom, ki ga je prepeljalo v bolnišnico.

Uporabo strupa VX prepoveduje konvencija OZN o kemičnem orožju, ki pa je Severna Koreja ni nikoli podpisala. Tuji strokovnjaki ocenjujejo, da je ta država sposobna proizvesti do 4500 ton kemičnega orožja na leto, da premore zmogljivosti tudi za trikrat večjo količino in da ima trenutno v svojem arzenalu od 2500 do 5000 ton tovrstnega orožja.

Strup, ki je bil uporabljen v Kuala Lumpurju, so verjetno razvili v posebnem laboratoriju, povezanem z »Uradom 35«, zadolženim za urjenje agentov, ki so jim zaupane najtežje naloge. Preiskovalci domnevajo, da je 47-letni Ri Džong Čol, ki ga je malezijska policija aretirala po Kimovem umoru, eden od elitnih severnokorejskih agentov, poslanih v države, pomembne za Pjongjang, v katerih živijo povsem običajna družinska življenja, dokler se ne pojavi potreba za njihovo aktiviranje.

Umor je zaostril odnose med Severno Korejo in eno njenih redkih prijateljskih držav. Foto: Athit Perawongmetha/Reuters

Malezijska policija išče še nekaj drugih severnokorejskih državljanov, med katerimi sta tudi podsekretar severnokorejskega veleposlaništva v Kuala Lumpurju in uslužbenec letalske družbe Air Koryo. Odnosi med Malezijo in Severno Korejo, ki so bili doslej zelo prijateljski, so zaradi Kimovega umora toliko načeti, da je uradni Kuala Lumpur zagrozil, da bo izgnal veleposlanika Kang Čola in ga razglasil za persono non grato, če bo še naprej obtoževal Malezijo sodelovanja pri umoru, namesto da bi sam sodeloval v preiskavi zločina.

Severnokorejska agencija KCNA je objavila ostro kritiko na račun Malezije, ki da je, kakor so zapisali v članku, najbolj odgovorna za smrt severnokorejskega državljana z diplomatskim potnim listom. Nikjer pa ne omenjajo, kdo je omenjeni državljan, zaradi katerega se kvarijo odnosi z eno od redkih prijateljic Pjongjanga.