Kitajska ima idejo

Kitajska bo še naprej kretničar, da bi preprečila čelno trčenje vlakov na Korejskem polotoku.

Objavljeno
08. marec 2017 11.15
TOPSHOT-NKOREA-JAPAN-MISSILE
Zorana Baković
Zorana Baković

»Obe strani sta kot vlakovni kompoziciji, ki se približujeta druga drugi s čedalje večjo hitrostjo, nobena od njiju pa se noče ustaviti. Vprašanje je, ali sta res pripravljeni na čelno trčenje,« je dejal kitajski zunanji minister Wang Yi na torkovi letni tiskovni konferenci v okviru zasedanja Nacionalnega kongresa ljudskih predstavnikov. V mislih je imel grožnje Pjongjanga, da bi se lahko razmere na Korejskem polotoku razrasle v »pravo vojno«.

Severnokorejski veleposlanik v Združenih narodih Dža Song Nam je isti dan poslal pismo varnostnemu svetu OZN, v katerem je opozoril, da so trenutno potekajoče skupne vaje južnokorejske in ameriške vojske pravzaprav »neprikrite priprave na jedrsko vojno«. Poudaril je, da v vojaških manevrih, ki so se začeli pred tednom dni, Američani uporabljajo letalonosilke na jedrski pogon, jedrske podmornice, strateške bombnike in nevidna lovska letala.

»Vse to lahko preraste v pravo vojno,« je opozoril in dodal, da so pravi razlog, zaradi katerega njegova država krepi svojo »jedrsko moč«, prav »skrajno sovražna politika« proti Demokratični ljudski republiki Koreji, kakor se Severna Koreja uradno imenuje, jedrske grožnje in izsiljevanje ter vadenje uporabe ameriškega jedrskega orožja.

Foto: Mohd Rasfan/AFP

In medtem ko predstavniki Pentagona verjamejo, da se Severna Koreja pripravlja na skorajšnje ponovne izstrelitve, s katerimi bi lahko preizkusila pogon svoje medcelinske rakete, gredo razmišljanja o tem, kako preprečiti morebitno vojno, v povsem različnih smereh.

Južna Koreja se pri tem zanaša na ameriški protiraketni ščit THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), ki ga že postavljajo v vojaškem oporišču južno od Seula. Toda še preden je bil ta sistem preizkušen, nekateri strokovnjaki že izražajo dvome o tem, kako učinkovit bi lahko bil glede na to, da južnokorejska prestolnica leži vsega 80 kilometrov od tako imenovane demilitarizirane cone med državama.

Predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Gary Ross je pred kratkim trdil, da je sistem sposoben prestreči in uničiti več raket naenkrat, ni pa hotel razkriti dejanskih zmogljivosti Thaada. Vojaški strokovnjaki se sprašujejo, ali bi ščit nudil zadostno zaščito tudi v primeru napada z več različnimi tipi orožja, med katerimi bi bile tudi rakete s težjimi bojnimi konicami. Severna Koreja ima namreč dovolj izstrelitvenih ramp za sočasno izstrelitev najmanj 36 zmogljivejših raket, opozarjajo nekateri. Poleg tega bi bil Thaad, dodajajo, nekoristen v primeru rakete, izstreljene s podmornice, česar je Severna Koreja − kakor je že dokazala − zmožna.

Za povečavo kliknite na grafiko.

Thaad je namenjen odkrivanju in uničenju projektilov na razdalji do tisoč kilometrov, toda slutiti je, da Severna Koreja že preizkuša, kako bi svoje rakete poslala skozi njegove vrzeli.

Kitajski zunanji minister je postavljanje Thaada na južnokorejskih tleh označil za »napako« in pozval Seul, naj ga takoj ustavi. Obenem je ponudil predlog za rešitev krize na Korejskem polotoku: Južna Koreja in ZDA naj takoj prekinejo skupne vojaške vaje, Severna Koreja pa preizkušanje raket. »Tako bi odprli prostor za vrnitev za pogajalsko mizo na temo denuklearizacije Korejskega polotoka,« je dejal Wang Yi.

»Če nadaljujem svojo železničarsko metaforo,« je še povedal prvi mož kitajske diplomacije: »Kitajska bo še naprej kretničar. Zaplet bomo preusmerili nazaj na pot iskanja pogajanj o rešitvi problema.«

Ameriška vojska med vajami v Južni Koreji. Foto: Jung Yeon-Je/AFP

Je princ spregovoril?

»Ime mi je Kim Han Sol, sem iz Severne Koreje in sem član družine Kim,« pove mladenič, oblečen v črno, čigar posnetek se je razširil v svet preko portala Youtube. Za potrdite svoje identitete približa potni list kameri, potem pa pove, da so mu pred nekaj dnevi umorili očeta.

»Trenutno sem z materjo in sestro,« še pove, ne da bi razkril, kje se nahaja. »Zelo smo hvaležni ...« Tukaj je zvok popačen, tako da se ne sliši, komu se mladenič zahvaljuje. Na koncu kratkega posnetka z nasmeškom na obrazu pove: »Upam, da se bo situacija kmalu izboljšala.«

Južnokorejska tajna služba je danes potrdila, da je mladenič na posnetku res Kim Han Sol, najstarejši sin Kim Džong Nama, ki so ga 13. februarja zastrupili na letališču v Kuala Lumpurju. Malezijska policija je pričakovala, da bo on prišel po posmrtne ostanke svojega očeta, vendar je zaradi domnev, da bi lahko postal naslednja tarča podobnega napada severnokorejskih agentov, zelo hitro nehala objavljati kar koli v povezavi z 21-letnim nečakom voditelja Kim Džong Una.

Video je objavila skupina Cheollima Civil Defense, ki pomaga ščititi begunce iz Severne Koreje. Prejšnji mesec je ta skupina posredovala med družino Kim Džong Nama in nekaj tujimi vladami, ki so jih zaprosili za pomoč in zaščito Kimovih otrok, dveh nekdanjih soprog in ljubimke, s katero je živel. »Žal nam je, ker je nekaj držav zavrnilo apolitično humanitarno pomoč tej družini,« je skupina sporočila preko južnokorejskih in malezijskih medijev. »Mi in tisti, ki jim pomagamo, s hvaležnostjo dajemo priznanje vsem tistim, ki nas podpirajo na pravi strani zgodovine.«

Kim Han Sol je študiral na Kolidžu združenega sveta (Koledž ujedinjenog svijeta) v Mostarju, leta 2013 pa se je vpisal na Institut d'Etudes Politiques de Paris, znanem kot Sciences Po. V času, ko je bil umorjen njegov oče, se ni vedelo, kje je. V televizijskem intervjuju je svojega strica javno označil za »diktatorja« in dal vedeti, da ne razume, kakšno politiko vodi. To bi lahko bilo dovolj, da ga Kim Džong Un postavi na črni seznam.