Kitajska in Japonska korak bliže izboljšanju odnosov

Voditelja Japonske in Kitajske sta se sestala na prvem srečanju, odkar sta leta 2012 zasedla položaja.

Objavljeno
10. november 2014 11.31
CHINA-APEC-SUMMIT-JAPAN-DIPLOMACY
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Peking – Ob robu foruma Azijsko-tihomorskega gospodarskega sodelovanja (Apec) sta se danes sestala japonski premier Šinzo Abe in kitajski predsednik Xi Jinping, s čimer sta po Abejevih besedah naredila prvi korak za izboljšanje napetih odnosov med državama. Te so v zadnjih letih med drugim zaznamovali ozemeljski spori.

Voditelja sta se sestala na prvem srečanju, odkar sta leta 2012 zasedla položaja. Svoji državi sta vodila v času zaostritve napetosti, ki so se po mnenju nekaterih opazovalcev nevarno bližale oboroženemu konfliktu, poroča Slovenska tiskovna agencija.

»Veliko držav je upalo na ta vrh med Japonsko in Kitajsko, in to ne samo azijske države. Mislim, da smo naredili prvi korak do izboljšanja odnosov,« je po polurnem srečanju dejal Abe, ki je na čelu Japonske od leta 2011. Upa, da vrh pomeni tudi vrnitev k obojestransko koristnim odnosom, ki temeljijo na skupnih strateških interesih.

Vrh je prvi v zadnjih treh letih in sledi obdobju napetosti, ki temeljijo zlasti na ozemeljskem sporu in spominu na okrutna dejanja, ki naj bi jih japonske imperialne sile zagrešile med delno zasedbo Kitajske in kolonizacijo Korejskega polotoka v prvi polovici 20. stoletja.

Odnosi so v zadnjih letih dosegli najnižjo točko leta 2012, ko je Tokio nacionaliziral del otočja Senkaku, neposeljene verige otokov v Vzhodnokitajskem morju. Kitajska, ki si otoke lasti pod imenom Diaoyu, se je jezno odzvala in Japonsko obtožila rušenja občutljivega ravnovesja, ki je zdržalo več desetletij.

Otočje je postalo prizorišče rednih konfrontacij med vojaškimi plovili, medtem ko sta obe državi vztrajali pri lastništvu ozemlja. Spor se je še stopnjeval leta 2013, ko je Kitajska nad spornim območjem enostransko razglasila območje zračnega nadzora.

»Strani priznavata, da imata glede napetosti, ki so nastale v zadnjih letih okoli otokov Diaoyu in voda v Vzhodnokitajskem morju, različna stališča,« so po srečanju sporočile kitajske oblasti. Voditelja se menda strinjata, da bosta preprečila poslabševanje situacije z dialogom in posvetovanji.

Kot je sporočil Abe, je Xija na srečanju pozval k vzpostavitvi pomorskega komunikacijskega mehanizma, ki naj bi preprečil nove konflikte na morju, še piše STA.