Kitajska na čelu revolucije umetne inteligence

Amerika je okrepila nadzor nad kitajskimi naložbami v Silicijevo dolino, predvsem na področju umetne inteligence in učenja strojev.

Objavljeno
13. avgust 2017 17.22
Zorana Baković
Zorana Baković

»Umetna inteligenca je ena od mnogih vodilnih tehnologij, za katere se Kitajska zanima in ki jih je mogoče uporabiti v vojaške namene,« je povedal senator John Cornyn, ki pripravlja nov zakon, s katerim bi odboru za tuje naložbe v ZDA dali več pooblastil pri preprečevanju vstopa tujega kapitala v projekte posebnega državnega interesa.

Kitajska je prejšnji mesec sprejela načrt razvoja nove generacije umetne inteligence, ki je razdeljen na tri obdobja in s katerim bi morali do leta 2030 spraviti azijsko silo na svetovni vrh na tem področju, umetno inteligenco pa spremeniti v najpomembnejšega spodbujevalca kitajskega gospodarskega razvoja.

Vlaganje v razvoj

ZDA trenutno vlagajo približno petkrat več sredstev v razvoj umetne inteligence, vendar je Kitajska v zadnjih nekaj letih povečala število prijavljenih patentov, povezanih s to tehnologijo, za približno 200 odstotkov. Poleg tega azijska sila objavlja več člankov o tej temi v znanstvenih revijah kakor ZDA.

Znanstveniki so se sicer razveselili vstopa Kitajske v mednarodni ring umetne inteligence, a jih skrbi, ker v tej državi ni omejitev za uporabo tovrstne tehnologije, zato je ne bi bilo težko zlorabljati. Kitajska namerava uporabljati prepoznavanje obrazov pri preprečevanju kriminalnih dejanj. Če bo kdo kupil nož, ga nihče ne bo ničesar osumil; če pa bo kmalu zatem kupil še kij in vrečo, bo oseba postala sumljiva tarča nekaterih od skupno 176 milijonov nadzornih kamer, kolikor jih je nameščenih po vsej državi. Če se bo takšna »visoko tvegana« oseba odpravila proti občutljivemu kraju, jo bodo prijavili policiji.

Kitajsko vodstvo v tehnologijah umetne inteligence bi bilo zelo pomembno za ves svet, če bi le delili svoje dosežke z drugimi. Internetna družba Baidu je pooblaščena za vodenje državnega laboratorija za globoko učenje, vendar je vprašanje, kako zelo se bo na rezultatih, doseženih v laboratoriju, odražal vpliv avtokratske države. Zato prihod azijske sile na vodilni položaj na področju takšne tehnologije ponuja več vprašanj kakor odgovorov.