Kitajska odločena zaščititi svoje pravice v Južnokitajskem morju

Peking se je odločno odzval na komentarje Bele hiše, da bodo ZDA branile mednarodne interese na spornem območju.

Objavljeno
24. januar 2017 12.48
FILES-CHINA-POLITICS-US
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Kitajska je danes posvarila ZDA, da je odločena zaščititi svoje pravice in interese v Južnokitajskem morju. Tako se je odzvala na komentarje Bele hiše, da bodo ZDA branile ameriške in mednarodne interese na spornem območju, poroča Slovenska tiskovna agencija.

»Kitajska ima nesporno suverenost nad otoki v Južnokitajskem morju in okoliškimi vodami,« je danes novinarjem pojasnila tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunjing. Dodala je, da ZDA niso stranka v sporu o Južnokitajskem morju.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer je na svoji prvi uradni novinarski konferenci v ponedeljek na vprašanje o Kitajski, ki posega v mednarodne vode oziroma si prikraja pomorske meje, odgovoril, da bo administracija novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa branila mednarodne teritorije, ni pa pojasnil, ali tudi z orožjem.

Pred kratkim je Kitajsko ujezil bodoči ameriški državni sekretar Rex Tillerson, ki je prvi javno nasprotoval kitajski suverenosti nad območjem ter napovedal, da bodo ZDA blokirale Kitajsko v Južnokitajskem morju. »Če Washington ne misli začeti vojne v Južnokitajskem morju, so vsi drugi pristopi k preprečevanju dostopa Kitajcem do otokov bedasti,« pa se je pred kratkim v uvodniku na to odzval kitajski časnik Global Times.

V času ameriškega predsednika Baracka Obame so bile ZDA kritične do kitajskih aktivnosti v regiji, saj naj bi ogrožale svobodo plovbe in preletov, nikoli pa niso zavzele stališča glede tega, komu pripadajo območja v Južnokitajskem morju.

Satelitski posnetki kažejo, da je Kitajska zelo aktivna pri gradnji umetnih otokov v Južnokitajskem morju in vojaških oporišč na njih.

Kitajska utemeljuje, da ima suverenost nad večjim delom Južnokitajskega morja, ker da ga je prva odkrila, poimenovala in izkoriščala. Kot argument predstavlja zemljevid iz 40. let prejšnjega stoletja, na katerem devet črtic določa njene ozemeljske vode. Poleg Kitajske si, kot poroča STA, posamezne dele tega strateško pomembnega morja lastijo še Filipini, Vietnam, Malezija, Brunej in Tajvan.