Kmalu začetek uresničevanja jedrskega dogovora z Iranom

John Kerry je povedal, da je Iran že začel uresničevati svoj del dogovora.

Objavljeno
08. januar 2016 10.41
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Washington – Ameriški državni sekretar John Kerry je v četrtek dejal, da je le še nekaj dni do začetka uresničevanja julija lani sprejetega jedrskega dogovora z Iranom, ki je že začel uresničevati svoj del dogovora. V predstavniškem domu kongresa medtem republikanci pripravljajo predlog zakona, ki bi to zaustavil, piše STA.

Odbor za mednarodne odnose je brez sodelovanja demokratov potrdil predlog zakona, ki želi kongresu dati večji nadzor nad izvajanjem jedrskega dogovora z Iranom. Obenem pa bi to povsem ustavil, če predsednik Barack Obama osebno ne bi potrdil, da Iran ni vpleten v razvoj raket velikega dosega in ne podpira terorizma.

Obama bo zagotovo vložil veto na predlog predstavniškega doma. Kerry pa je dejal, da dogovor z Iranom že kaže rezultate, saj je Teheran iz države odstranil večino svojih zalog oplemenitenega urana in si čas, potreben za morebitno izdelavo bombe, podaljšal z dveh na devet mesecev. Kmalu bo to naraslo na več kot leto dni in ZDA so po Kerryjevih besedah pripravljene na odpravo sankcij.

Ni pa povedal nič o morebitnih sankcijah zaradi nedavnih iranskih preizkusov balističnih raket, ki predstavljata kršitev sankcij varnostnega sveta ZN. Zagotovil je le, da ZDA niso pozabile na to, kot tudi ne na iranske dejavnosti v podporo terorizmu, piše STA.

Jedrski dogovor med Iranom in svetovnimi silami, ki prinaša odpravo sankcij v zameno za odpoved jedrskemu orožju, je napovedoval možnost izboljšanja odnosov med Washingtonom in Teheranom, kar sunitskim državam v regiji nikakor ni bilo všeč.

Predsednik organizacije Eurasia Group Ian Bremmer je pred dnevi na televiziji PBS razložil, da je Riad zagotovo vnaprej vedel, kakšna bo reakcija Irana po usmrtitvi šiitskega klerika prejšnjo soboto. ZDA sicer zaradi obstoječih zavezništev ni ostalo na voljo drugega kot javna podpora Riadu, čeprav naj bi se v Beli hiši zavedali ozadja.

ZDA pri zadnjem zapletu najbolj skrbi usoda mirovnih pogajanj za Sirijo, ki bodo 25. januarja. Iran je na strani sirskega predsednika Bašarja al Asada, Saudska Arabija na strani upornikov.

Kerry je dejal, da je govoril s kolegoma iz obeh držav, ki sta mu zagotovila, da bilateralni spor na ta pogajanja ne bo vplival, še piše STA.