Ko bodo vsi odšli domov ob osmih zvečer

V japonskih podjetjih je vse manj zaposlenih, delajo vse več in počivajo vse manj.

Objavljeno
06. oktober 2017 22.44
Zorana Baković
Zorana Baković
»Vse bo drugače,« je obljubil predsednik Japonske televizijske korporacije (NHK) Rjoiči Ueda, ko se je v četrtek priklonil pred novinarji in priznal, da je novinarka Miva Sado pred štirimi leti umrla zaradi čezmernega dela, čemur se v japonščini reče karoši.

Ko je Miva Sado neke noči v stanovanju padla in umrla zaradi srčnega infarkta, je imela zgolj 31 let. Nekaj tednov prej je poslala očetu elektronsko pošto, v kateri se je pritoževala, da je pod prevelikim stresom in povsem izmozgana zaradi spremljanja volitev v tokijski parlament in zgornji dom narodnega dieta. To se je zgodilo po opravljeni novinarski nalogi, med katero je opravila tudi 159 nadur. V mesecu dni je imela zgolj dva prosta dneva.

Inšpektorji urada za delovne standarde tokijske četrti Šibuja, v kateri je centrala NHK, so nekaj mesecev pozneje ocenili, da je to še en primer karošija. Toda starši Mive Sado do tega tedna niso privolili, da se o tem govori v ­javnosti.

»Žalosti me izguba izjemne novinarke,« je izjavil Ueda, ki je danes obiskal njene starše in se jim osebno opravičil. »To spoznanje obravnavamo zelo resno. Temeljito bomo pregledali sistem dela naših novinarjev. NHK se bo potrudil, da izvede reforme načina dela.«

Samomori, infarkti, možganske kapi

Prvi človek največje japonske televizijske hiše je to povedal v trenutku, ko so bili številni novinarji osredotočeni na predčasne parlamentarne volitve, ki bodo 22. oktobra. Glavna tekmica vladajoči Liberalnodemokratski stranki (LDP) premiera Šinza Abeja je Stranka upanja, ki jo je pred dvema tednoma ustanovila tokijska guvernerka Juriko Koike. Kmalu zatem, ko je avgusta lani postala prva ženska na čelu glavnega mesta, je obljubila, da bodo vsi odšli domov ob osmih zvečer ter da bodo meščani delali v zdravih pogojih. Zdaj, ko Japonski nudi »jurinomiko«, nov gospodarski program, s katerim si želi popraviti napake premierove »abenomike«, govori o karošiju bolj potiho.

Morda so se starši Mive Sado prav zato odločili razkriti javnosti bolečo resnico o prezgodnji smrti svoje hčere, da bi preusmerili pozornost na pojav, ki je bil od marca 2015 do istega meseca lani razlog za več kot 2000 samomorov in več deset smrti zaradi infarkta, možganske kapi ter raznih drugih bolezni zaradi čezmernega dela.

Deset ur spanja – na teden

Podobne reforme načina in pogojev dela je lani obljubljal Tošihiro Jamamoto, predsednik oglaševalskega podjetja Dentsu. Macuri Takahaši, 24-letna uslužbenka v podjetju, se je na božič leta 2015 ubila. Pred tem je poslala mami sporočilo, da spi samo deset ur na teden in da je zaradi čezmernega dela izgubila vse občutke, razen želje, da bi zaprla oči.

Inšpektorji urada za delovne standarde so že prej obiskali Dentsu ter ugotovili, da je več kot sto zaposlenih ogroženih zaradi utrujenosti in stresa, ker ostanejo v službi dlje od omejitve, zapisane v pogodbi. Macuri Takahaši je, na primer, samo v enem mesecu opravila 105 nadur. Predsednik družbe je na sojenju izjavil, da se čuti odgovornega za njeno smrt. Sodišče ga je obsodilo na denarno kazen v znesku približno 4500 dolarjev.

Japonska vlada je lani objavila prvo »belo knjigo« o karošiju. Zapisala je, da je 22,7 odstotka podjetij, ki so jih anketirali od decembra 2015 do januarja 2016, priznalo, da nekateri izmed njihovih zaposlenih vsak mesec opravijo več kot 80 nadur. Vsaka dodatna ura prek te meje namreč pomeni resno nevarnost za zdravje.

Na leto manj kot devet dni dopusta

Raziskave so pokazale, da delajo Japonci veliko več kakor Američani ali državljani razvitih evropskih držav. Povprečni uslužbenec v tej državi izkoristi zgolj 8,8 dneva dopusta na leto, kar je manj kot polovica dni, ki jim pripadajo po pogodbi. Uslužbenci v Singapurju na primer izkoristijo 78 odstotkov dopusta, tisti v Hongkongu pa 100 odstotkov.

Poskusi s krajšim delovnim časom so tudi na Japonskem pokazali, da zgodnejši odhod zaposlenih domov ne zmanjša dobička. Pojma karoši in karodžisacu – samomor, ki je posledica čezmernega dela – se širita tudi v druge države. Čedalje pogosteje ju omenjajo na Kitajskem in v Južni Koreji, pa tudi v Evropi. Obljube, da bo vse drugače, zato ni treba vzeti resno.