Ko gre prisega v napačno smer

Hongkonžani so se od nekdaj bali kaosa; zdaj jim grozi prav ta nevarnost.

Objavljeno
28. oktober 2016 10.56
Zorana Baković
Zorana Baković
Tajfuni so v Hong­kongu vedno povzročili najhujši kaos, zato so v pričakovanju neurja, po­imenovanega Haima, tudi prejšnji konec tedna zaprli vse trgovine in lokale. Ko se je tajfun umiril, je neurje prizadelo hong­konško politično prizorišče. Opazovalci opozarjajo, da utegne ta vihar v mestu s sedmimi milijoni prebivalcev povzročiti pravo opustošenje.

Neurje je izbruhnilo v hongkonškem mini parlamentu (LegCo), ko je skupina poslancev, članov prodemokratičnih in lokalno usmerjenih strank, preoblikovala besedilo prisege in ji tako dala drugačen politični smisel od tistega, ki bi bil sprejemljiv za prokitajske kroge in, seveda, Peking.

Najprej je Leung Kwok-hung iz Lige socialdemokratov odprl rumeni dežnik z izpisanimi gesli o avtonomiji nekdanje britanske kolonije in s tem spomnil na »gibanje dežnikov« iz leta 2014, s katerim so hongkonški študenti in državljani­ zahtevali izpolnitev obljube o resnično demokratičnih volitvah predsednika območne vlade. Nato je Lau Siu-lai, ki je v »gibanju dežnikov« sodelovala kot inštruktorica demokracije, brala prisego tako, da se je po vsaki besedi za pet sekund ustavila. Da je prebrala 80 besed, je potrebovala celih deset minut.

»Hongkong ni Kitajska«

Največjo zmedo so povzročili poslanci lokalno usmerjene stranke Youngspiration. Tridesetletni Sixtus Baggio Leung se je pojavil pred govornico ogrnjen v modri transparent z napisom »Hong­kong ni Kitajska«, nato pa je stavek, s katerim prisega, da bo zvest »posebnemu administrativnemu območju Hongkong in Ljudski republiki Kitajski«, spremenil v »zvestobo hongkonškemu narodu«. Po vsem tem je ustanovitelj stranke Youngspiration prebral uradno besedilo prisege, pri čemer je namesto imena »Kitajska« uporabil slabšalno ime »Chee-na«, kot so to deželo med okupacijo imenovali Japonci. Vse skupaj se je še poslabšalo, ko je Leungova strankarska kolegica, 25-letna Yao Wai-ching, prebrala »People's Republic of China« kot »People's Re-f…ing of Chee-na«, na pripombo sekretarja Kennetha Chena, ki je predsedoval slovesnosti, pa je pred seboj razprostrla modri transparent z angleškim napisom »Hongkong ni Kitajska«.

Najmlajši poslanec, 24-letni Nathan Law iz lokalno usmerjene stranke Demosisto, je najprej imel govor in izjavil, da »ne bo nikoli služil režimu, ki je ubijal lastno ljudstvo«, nato pa prebral celotno besedilo prisege, pri čemer je vsakič, ko je prišel do besede »Kitajska«, ostro povzdignil glas. Ko ga je Chen opozoril, da lahko poslanci, ki ne prisežejo tako, kot je treba, izgubijo sedež v LegCo, je citiral Mahatmo Gandhija: »Lahko me vklenete v verige, lahko me mučite, lahko celo uničite to telo, vendar ne boste nikoli zasužnjili moje vesti.«

Chen je po vrsti provokativnih priseg prekinil sejo, a se je vprašanje verodostojnosti procedure ustavilo pri dveh poslancih stranke Youngspiration, ker sta nastopila s transparentom, ki namiguje na separatizem. Odločitev, ali jima bodo omogočili ponovno prisego, so predali visokemu sodišču, vendar je predsednik mini parlamenta Andrew Leung izjavil, da tega ne bo dovolil in da bo zahteval od sodišča, naj njuna sedeža razglasi za »izpraznjena«.

Pritisk je prišel tudi od predsednika območne vlade Chun Ying Leunga, kar pomeni, da zagotovo tudi iz Pekinga, kjer vse budno spremljajo že od septembrskih volitev za novo sestavo mini parlamenta, na katerih so predstavniki lokalno usmerjenih strank dobili skoraj petino svobodno izvoljenih sedežev.

Za samostojnost

Lokalizem je novo gibanje, ki se od prodemokratičnih strank razlikuje po tem, da ne poudarja neposrednih volitev, temveč avtonomijo, samoopredelitev, v radikalni varianti pa celo vrnitev kolonialne vladavine kot koraka k popolni neodvisnosti Hongkonga. Čeprav je bilo to pisano mesto dolgo apolitično, postaja zdaj hongkonška mladina v političnem življenju vse bolj dejavna in jasna v stališčih. Odstotek tistih, ki se zavzemajo za idejo o popolni samostojnosti, se povečuje (pred volitvami je tako razmišljalo 17,4 odstotka vprašanih), kar vzbuja hudo zaskrbljenost v Pekingu.

Neposredni problem, ki je nastal iz drame o prisegi, je, kaj bo z ­LegCo. Dva poslanca iz stranke Youngspiration sta v sredo kljub vsemu prišla v dvorano, v kateri potekajo seje, čeprav se je pred zakonodajnim svetom zbralo več tisoč prokitajsko usmerjenih demonstrantov, ki so zahtevali, naj preženejo separatista iz poslanskih klopi. Razdor je nastal v LegCo, v katerem prodemokratični poslanci zahtevajo spoštovanje volje volivcev, pa tudi v celotni hongkonški družbi, katere del je gospodarsko odvisen od kitajskih turistov in naložb. Vsi se zavedajo, da lahko politično neurje povzroči veliko resnejšo škodo od najmočnejšega tajfuna, vendar je med dvema taboroma vse manj dialoga. Hong­kong je na robu kaosa.