Kolumbija prekinila mirovne pogovore s Farcem

Pogovore so prekinil, dokler se ne razjasnijo okoliščine domnevne ugrabitve generala kolumbijske vojske.

Objavljeno
17. november 2014 17.11
COLOMBIA-REBELS/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bogota − Mirovni pogovori med kolumbijsko vlado in levičarskim uporniškim gibanjem Farc so zastali. Predsednik Juan Manuel Santos jih je sinoči namreč začasno prekinil, dokler se ne razjasnijo okoliščine domnevne ugrabitve generala kolumbijske vojske.

General Ruben Dario Alzate, ki je nadzoroval napredovanje energetskega projekta na eni od rek na zahodu Kolumbije, je izginil včeraj, skupaj z njim pa še dva spremljevalca, vojak in vladni pravnik. Kot je povedal drugi vojak, ki mu je uspelo pobegniti, so trojico zajeli oboroženi pripadniki uporniškega gibanja, piše AP.

Santos je ugrabitev označil za povsem nesprejemljivo in vladnim pogajalcem, ki bi morali danes odpotovati na Kubo na nov krog pogajanj, naročil, naj počakajo, dokler general in njegova sopotnika ne bodo izpuščeni. »Pogajanja s Farcem smo prekinili, dokler se ne razjasnijo okoliščine ugrabitve generala Rubena Alzateja,« je kolumbijsko obrambno ministrstvo zapisalo na družbenem omrežju Twitter in se pri tem sklicevalo na Santosa. »Farc je odgovoren za življenja in varnost teh ljudi,« pa je še dejal predsednik.

Santos poleg takojšnje izpustitve ugrabljenih zahteva tudi pojasnila, zakaj je eden od najbolj odlikovanih kolumbijskih vojakov kot kaže kršil vojaški protokol ter se na območje, kjer je Farc še vedno aktiven, odpravil v civilnih oblačilih in brez telesnih stražarjev. Oblasti so že sprožile veliko iskalno akcijo, poleg tega pa Rdeči križ prosile za pomoč pri morebitnem dogovoru o izpustitvi ujetnikov, poroča AFP.

Revolucionarne oborožene sile Kolumbije (Farc) sestavlja približno 8000 borcev − so največja gverilska skupina v Latinski Ameriki. S kolumbijskimi oblastmi bijejo enega najdaljših konfliktov − oboroženi upor namreč vodijo že vse od ustanovitve leta 1964. Trenutno se sprti strani vsaj pogovarjata. Mirovna pogajanja za končanje pet desetletij trajajočih sovražnosti potekajo že od novembra 2012. Čeprav dvostranska prekinitev ognja še ni bila sklenjena, so nekaj napredka vseeno dosegli − že leta 2012 je Farc na primer sporočil, da civilistov ne bo več ugrabljal za odkupnino, medtem ko vojake dojema kot vojne ujetnike. Ggverilci poleg tega nočejo prenehati z napadi na območjih, ki jih obvladujejo − samo v zadnjih dneh po spopadih na severu države menda ugrabili dva vojaka.