Komu prepeva Kimov satelit?

Čeprav se satelit še ni oglasil iz vesolja, Severna Koreja že slavi nov uspeh svojih znanstvenikov.

Objavljeno
07. februar 2016 13.28
NORTHKOREA-SATELLITE/
Zorana Baković
Zorana Baković

»Naš vodja Kim Džong Un nam je 6. februarja ukazal izstreliti Kvangmjongsong 4. Znanstvenikom in inženirjem je danes zjutraj ob 9. uri in 46 minut uspelo poslati satelit v orbito,« je v nedeljo sporočila severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Agencijsko poročilo še dodaja, da je satelit, katerega ime v prevodu pomeni Bleščeča zvezda, opremljen z instrumenti za meritve in komunikacijo ter, ob zahvali Delavski stranki zaradi izkazanega zanimanja za znanost in tehnologijo, poudarja, da je Pjongjanjg z izstrelitvijo samo izkoristil svojo legitimno pravico do miroljubnega raziskovanja vesolja.

Kvangmjongsong namreč ni nič drugega kot del letnega nacionalnega programa vesoljskih raziskav, je še sporočila KCNA in ob te napovedala še več izstrelitev satelitov v prihodnje. Novico o novem uspehu Kimovih znanstvenikov je na nacionalni televiziji tudi tokrat prebrala nekdanja igralka in najbolj cenjena severnokorejska napovedovalka Ri Čun Hi. Prav ona je 6. januarja objavila tudi novico o preizkusu vodikove bombe.

Foto AFP

Njeno dramatično nedeljsko poročilo o vesoljskem podvigu je na televiziji spremljala fotografija spomenika, izdelanega v obliki treh rok, od katerih ena drži spr, druga kladivo, tista v sredini pa čopič za pisanje, kar je specifika severnokorejskega simbola komunistične ideologije. Čopič predstavlja znanje in intelektualce, ki so bili v tej državi vedno deležni velike pozornosti - seveda le dokler sledijo partijski liniji in izvršujejo ukaze velikega vodje.

»Huda provokacija«

Za druge države pa izstrelitev severnokorejske rakete ni zgolj znanstveni podvig. ZDA in njihove zaveznice v tem še naprej vidijo predvsem preizkušanje izstrelka dolgega dosega. Ameriški zunanji minister John Kerry je zato nedeljski dogodek označil za »hudo provokacijo, ki ne ogroža le varnosti Korejskega polotoka, ampak varnost celotne regije in tudi ZDA.«

Japonski premier Shinzo Abe se je odzval z izjavo, da je izstrelitev »povsem nesprejemljiva« in »jasna kršitev« resolucij Združenih narodov številka 1718 in 1874, varnostni svet OZN pa je že za danes sklical izredni sestanek na to temo.

Foto Toru Hanai/Reuters

Japonska ni niti poskusila prestreči rakete s satelitom, pa čeprav je nacionalna televizija NHK poudarila, da je ta preletela prefekturo Okinava. Tokio je sicer namestil svoje prestrezne sisteme tipa patriot za primer, da bi deli nosilne rakete strmoglavili na japonsko ozemlje, toda očitno ni bilo potrebe za takšno posredovanje, kljub temu, da so ostanki rakete padli v Vzhodnokitajsko morje okoli 14 minut po vzletu. Japonce bolj zanima analiza lokacij, kamor so padli, saj bi radi ugotovili, ali je izstrelitev res potekla po načrtih.

Ogorčeni so tudi v Seulu, kjer je južnokorejska predsednica Park Geun Hje izstrelitev satelita označila za neopravičljivo provokacijo.

Kitajske skrbi

Tudi predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying je izrazila obžalovanje, ker Pjongjang vztraja pri razvoju raketne tehnologije kljub mednarodnim obsodbam, ki jih je zaradi tega deležen.

Kitajska je pravzaprav najbolj zaskrbljena zaradi potencialnih političnih in strateških posledic lansiranja satelita. Po izstrelitvi rakete, za katero trdijo, da lahko nosi tudi jedrske konice, bodo ZDA vztrajale pri gradnji protiraketnega sistema, poimenovanega Terminal High Altitude Area Defence (THAAD), ki ga nameravajo postaviti na jugu Korejskega polotoka. Za Kitajsko bi bil to ogromen varnostno-strateški izziv, ker bi s protiraketnim ščitom Američani pokrili tudi Japonsko in Tajvan.

Kimovo sporočilo generalom

Ker je Kim Džong Un ukazal izstreliti raketo prej, kakor so pred tem najavljali v Pjongjangu, in celih deset dni pred proslavo rojstnega dneva svojega očeta Kim Džong Ila, analitiki domnevajo, da ima satelit pomembno vlogo predvsem na domačem političnem odru.

Mladi vodja hoče po njihovem mnenju utrditi svojo vladavino, ki se je očitno znašla pred številnimi izzivi, tudi tistimi, ki prihajajo iz vrst politično zelo vplivne vojske. Kim Džong Un je svojim generalom moral pokazati, da se ne boji mednarodnih sankcij, pri tem pa je verjetno računal, da jih bodo že tako uvedli zaradi preizkusa vodikove bombe. Zato je pospešil izstrelitev satelita, da bi kazen prišla v enem zamahu.

Foto Reuters