Libanonska vojska z operacijo proti džihadistom

Varnostni svet Združenih narodov in več držav so libanonsko operacijo podprli, Saudska Arabija tudi finančno.

Objavljeno
06. avgust 2014 14.12
LEBANON-SECURITY/ARSAL
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Bejrut − Libanonska vojska je blizu meje s Sirijo pred dnevi začela vojaško operacijo proti islamskim skrajnežem, piše Slovenska tiskovna agencija. Varnostni svet Združenih narodov in več držav so libanonsko operacijo podprli, Saudska Arabija tudi finančno.

V mestu Arsal na vzhodu Libanona spopadi med libanonsko vojsko in džihadisti potekajo že od sobote. Po navedbah libanonske vojske je bilo v bojih doslej ubitih 16 vojakov, več deset skrajnežev in trije civilisti. Napetosti so se okrepile tudi na severu Libanona, kjer je bil v spopadih v torek ubit otrok, 11 ljudi pa je bilo ranjenih, piše STA.

Varnostni svet ZN je v ponedeljek poudaril, da podpira Libanon v boju proti terorizmu, a pri tem posvaril libanonske politike, naj »ohranijo narodno enotnost« in se »vzdržijo kakršnega koli vmešavanja v sirski konflikt«. Operacijo proti džihadistom je podprla tudi Saudska Arabija, ki je libanonski vojski že namenila milijardo dolarjev. Nekdanji libanonski premier Saad Hariri je danes v saudskem mestu Džeda potrdil, da je Libanon ta sredstva že prejel.

Libanon se je obrnil tudi na Francijo, ki je po prvi svetovni vojni več kot 20 let upravljala to območje, in jo prosil, naj čim hitreje dostavi orožje, za katero sta se državi že dogovorili. Francija je že zagotovila, da se bo hitro odzvala na libanonsko prošnjo. Tri milijarde dolarjev vredno francosko vojaško opremo in orožje sicer financira Saudska Arabija.

Po pisanju STA najnovejši spopadi v Libanonu kažejo, da je konflikt v Siriji vplival tudi na to državo, čeprav se je Bejrut uradno distanciral od dogajanja v sosedi. Po izbruhu državljanske vojne v Siriji so se namreč okrepile tudi politične napetosti v Libanonu.

Analitiki ocenjujejo, da bi libanonske sile lahko kmalu zatrle džihadiste, a opozarjajo, da bi lahko preveč agresiven odziv vojske povečal napetosti v državi in povzročil še hujše nasilje, dodaja STA.