Liberija se počasi osvobaja epidemije ebole

Po trditvah oblasti je v državi le še pet potrjenih primerov okužbe, WHO njihovih navedbe še ni potrdil.

Objavljeno
24. januar 2015 16.11
FBL-AFR-2015-CMR-EBOLA
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Monrovia - Iz afriške države, ki je leto dni bila najbolj silovito bitko z najhujšo epidemijo ebole v zgodovini, so danes sporočili, da so tik pred ciljem - v državi je po trditvah tamkajšnjega ministra za zdravje Tolberta Nyensuwaha le še pet okuženih s smrtonosnim virusom. »To pomeni, da se približujemo ničli in da gre vse po načrtih. Seveda, če nihče več ne bo zbolel,« je povedal.

Trije okuženi se zdravijo v glavnem mestu Monrovia, še po dva v okrožjih Bomi in Grand Cape Mount. V karanteni je še vedno 25 ljudi, ki so prišli v stik z eno od okuženih žrtev.

Svetovna zdravstvena organizacija WHO navedb liberijskih oblasti sicer ni potrdila. Sporočili so, da je po njihovih zadnjih podatkih za posledicami okužbe umrlo skoraj 8700 ljudi, v letu dni so zabeležili 21.759 primerov. Čeprav priznavajo, da so v zadnjih mesecih zabeležili večji napredek, so posvarili, da so razmere še vedno »izjemno alarmantne«.

V Gvineji, kjer se je epidemija začela, so prejšnji teden potrdili 20 novih primerov okužbe, teden prej 45. Hitrost širjenja bolezni se upočasnjuje tudi v Sierri Leone, kjer so prejšnji teden zabeležili 177 novih primerov, teden prej 184.

Gvinejski predsednik Alpha Conde je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da v njihovi državi kljub spodbudnim rezultatom še vedno »bijejo bitko« z epidemijo. »Prav zato, ker gredo stvari na bolje, moramo ostati čuječi, če hočemo priti do ničle.«  

Ameriška tiskovna agencija AP poroča, da je epidemija trem afriškim državam prizadejala tudi veliko gospodarsko škodo - med drugim je obstalo delo na številnih kmetijah, oviran je tudi transport blaga. Sierra Leone sicer načrtuje, da bodo šole, v katerih so uredili centre za zdravljenje okuženih z ebolo, že marca znova odprle svoja vrata.