Libijska mirovna pogajanja: »Čas je za drzne politične odločitve«

ZN so pripravili osnutek predloga o sestavi vlade narodne enotnosti, ki bi lahko ukrotila kaos v državi.

Objavljeno
09. junij 2015 14.26
MOROCCO-LIBYA-POLITICS-CONFLICT-UN-MOROCCO-TALKS
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Rabat − »Danes so oči libijskega ljudstva uprte v vse vas,« je ob začetku novega, četrtega kroga mirovnih pogajanj med libijskima sprtima stranema sinoči v Maroku dejal odposlanec Združenih narodov Bernardino Leon.

Svetovni voditelji poskušajo sprti strani prepričati, naj sprejmeta osnutek predloga mirovnega sporazuma ZN, ki bi v Libiji morda znova vzpostavil red, poroča Reuters. Kaos v državi je namreč omogočil širjenje skrajne skupine Islamska država in pospešil beg migrantov, ki bežijo pred nasiljem.

»Čas za spopade je minil, napočil je čas za drzne politične odločitve,« so po sinočnjem zaključku vrha sporočili voditelji držav skupine G7. Bernardino Leon upa, da bodo mirovni sporazum sklenili še pred 17. junijem, začetkom muslimanskega svetega meseca ramadana.

Država se je v kaosu znašla po letu 2011, ko so uporniške skupine s pomočjo Natovih letal strmoglavile režim Moamerja Gadafija. Prerivanje za oblast med različnimi frakcijami je Libijo pahnilo v kaos. V državi tako danes delujeta dva parlamenta – mednarodno priznane vlade v Tobruku in samooklicane vlade v Tripoliju. V pogajanjih bodo sodelovali predstavniki obeh parlamentov.

Leon je pojasnil, da osnutek predloga predvideva sestavo vlade narodne enotnosti, ki bi državo vodila leto dni. Ministrski svet bi v Tripoliju vodili premier in dva namestnika, edino zakonodajno telo bi bil izvoljeni parlament, ki trenutno zaseda v Tobruku. Dogovor med drugim navaja tudi pogoje premirja in predvideva razorožitev oboroženih milic.

Predstavniki obeh parlamentov se bodo danes v Berlinu srečali s predstavniki držav skupine G7. Leon upa, da se bodo znova srečali že v začetku prihodnjega tedna.

Pozivi k sklenitvi dogovora v Libiji so sicer čedalje bolj glasni – k sporazumu so v nedeljo pozvale Alžirija, Egipt in Italija, temi pa so pozornost namenili tudi predstavniki države G7.