Mirovniki ZN dobrine redno menjali za spolne usluge

Notranja preiskava razkriva, da je spolno izkoriščanje v zameno za osnovne dobrine še kako prisotno.

Objavljeno
11. junij 2015 13.41
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

New York − Pogovori z več sto ženskami s Haitija in iz Liberije razkrivajo, da pripadniki mirovnih sil Združenih narodov stisko ljudi v državah, ki jim je mednarodna organizacija priskočila na pomoč, redno izkoriščajo za spolne usluge, tudi zlorabe tako žensk kot otrok. Poročilu Urada za notranji nadzor (OIOS), ki sta ga še pred objavo dobili agenciji AP in Reuters, ugotavlja, da so glavni razlogi, zaradi katerih so ženske privolile v spolnost – lakota, revščina ali izboljšanje  življenjskega standarda.

Na Haitiju je več deset žensk povedalo, da so svoje telo prodale v zameno za najbolj osnovne dobrine – hrano in zdravila. Urad ugotavlja, da tudi danes še vedno ni jasno, kako in kje potegniti ločnico med spolnim izkoriščanjem na eni strani ter sporazumnim spolnim odnosom na drugi. Prav zato so se odločili, da razmere preverijo na terenu, v najbolj revnih predelih sveta, kamor so mirovnike napotili, da pomagajo.

Po pogovoru z 231 Haitijkami so ugotovili, da primeri zlorab in izkoriščanja v večini primerov ostajajo neprijavljeni. Eden glavnih razlogov je dejstvo, da je zgolj sedem od intervjuvanih, s katerimi so razgovor opravili lani, vedelo, da ZN prepovedujejo spolne zlorabe in izkoriščanje. »Nobena ni vedela za posebni telefon, kjer lahko to prijavijo,« ugotavljajo v poročilu, ki bo objavljen ta mesec.

Med letoma 2008 in 2013 je spolno zlorabo in izkoriščanje prijavilo 480 oseb. Kar v tretjini primerov je šlo za zlorabe mladoletnih oseb. Pomoč žrtvam je »izjemno pomanjkljiva«. »Povprečna preiskava OIOS − prednost imajo primeri, v katere so vpleteni mladoletniki ali ko gre za posilstva − traja več kot eno leto,« so zapisali v poročilu. Kot prve so za preiskavo zlorab sicer odgovorne države, od koder mirovniki prihajajo, šele nato ZN.

(Fotografija je simbolična. Foto: Haidar Hawila/Reuters)

Podeželje in mesto

Med pogovorom z ženskami na Haitiju so ugotovili, da so razlogi, zaradi katerih ženske privolijo v spolne usluge, na podeželju drugačni kot v mestu. Ženske z ruralnih območji so v spolne odnose privolile v zameno za streho nad glavo, potrebščine za dojenčke, zdravila in gospodinjske pripomočke, medtem ko so ženske v predmestjih in v mestih za plačilo dobivale čevlje, mobilne telefone, prenosne računalnike, parfume in tudi denar.

V poročilu še navajajo, da je spolno izkoriščanje lani prijavilo 51 ljudi, torej 15 manj kot leto prej. To, da številni primeri ostanejo neprijavljeni, ostaja skrb vzbujajoče, a je hkrati po njihovih navedbah ohrabrujoče dejstvo, da se je v zadnjih desetih letih število mirovnikov na terenu močno povečalo, medtem ko je število domnevnih spolnih zlorab in izkoriščanj opazno upadlo. »Ta podoba podpira analizo, da imajo okrepljena prizadevanja pozitiven učinek,« so zapisali.

Natančnejše smernice

Združeni narodi sicer prepovedujejo vsakršne spolne odnose v zameno za »denar, zaposlitev, dobrine in storitve« in tudi sicer »odločno odsvetujejo« vsakršne spolne odnose med osebjem ZN in ljudmi, ki od njih prejemajo pomoč, saj da je odnos med enimi in drugimi neenakopraven. A ta predpis je na terenu povzročil nemalo zmede, zato se je pojavila potreba po natančnejših navodilih – še posebej, ko gre za osebje, ki je dlje časa na misiji.