Vladajoča stranka bo Mugabeja odstavila s čela stranke

Več deset tisoč ljudi, zbranih na ulicah Zimambveja, izraža podporo vojaškemu udaru in pritiska na predsednika, da odstopi.

Objavljeno
18. november 2017 15.55
ZIMBABWE-POLITICS-DEMO
Be. B., STA
Be. B., STA

Harare - Zimbabvejska vladajoča stranka ZANU-PF bo v nedeljo na sestanku odstavila predsednika države Roberta Mugabeja s položaja predsednika stranke, njegovo soprogo Grace Mugabe, ki jo je želel za svojo naslednico, pa s čela ženske zveze stranke, je danes iz dveh virov stranke izvedela tiskovna agencija Reuters, navaja STA.

Centralni odbor stranke bo na sestanku vrnil položaj podpredsedniku Emmersonu Mnangagwo, ki ga je Mugabe odstavil minuli teden. Stranka je sicer v petek Mugabeja pozvala k odstopu s položaja predsednika države.

Množica zbrana na protestu proti Mugabeju

Več sto tisoč ljudi je danes preplavilo ulice Harareja, ki so ob petju, plesu in objemanju vojakov slavili Mugabejev odhod z oblasti po 37. letih, medtem ko so se nekateri napotili proti njegovi rezidenci, kjer naj bi bil v hišnem priporu od sredinega vojaškega udara.

Protestni shod se je v Harareju začel zjutraj v sproščenem vzdušju. Po ocenah nemške tiskovne agencije dpa se je na njem zbralo več deset tisoč ljudi. Ti želijo s pritiskom doseči odstop predsednika Roberta Mugabeja in podpirajo pred dnevi izveden vojaški udar.

Podporo protestu so izrazile tudi različne družbene skupine, od vplivnega Združenja vojnih veteranov do opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe, ki sta bila v preteklosti velikokrat na nasprotnih bregovih.

Protestniki so v prestolnici Harare poskušali priti tudi do predsedniške palače, a so jih vojaki ustavili, zato so tam nadaljevali s sedečim protestom. Medtem se jih je nekaj tisoč napotilo proti zasebni rezidenci Mugabeja, ki se nahaja v predmestju, in kjer naj bi bil v hišnem priporu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Množica protestnikov je pisana, nekateri so nosili državne zastave in transparente z napisi, kot so »Mugabe mora zdaj počivati«. Foto: Tsvangirayi Mukwazhi/AP

O shodih poročajo tudi iz mesta Bulawayo, kjer so ljudje hupali in žvižgali pred mestno hišo.

Vojska je državnim medijem potrdila, da je shod dovolila, a vztrajala, da mora ostati miroljubne narave.

»Zdaj združujemo velik del zimbabvejskega prebivalstva,« je povedal vodja vojnih veteranov Chris Mutsvangwa. »Pozivamo prebivalce Zimbabveja, da pridejo na shod,« je dodal.