Mrtvi proračun in upor sodnikov

Ameriški predsednik Donald Trump se sooča z uporom proti svojim politikam na vseh ravneh države.

Objavljeno
16. marec 2017 23.39
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York - Bela hiša je včeraj poslala v kongres proračunski predlog, v katerem so predvideni globoki rezi v večino ministrstev, nagrajuje pa obrambo­ in domovinsko varnost. Toda republikanski kongres ne pleše po njenih ritmih, pred­log bo zagotovo spremenjen, vplivni­ kongresniki zahtevajo odgovore o vmešavanju Rusije v volitve ter na obtožbe, da naj bi mu prejšnji predsednik prisluškoval.

Proračunski osnutek je bolj politična izjava kot podroben načrt porabe in obdavčenja ter prvi resnejši­ poskus predsednika Donalda­ Trumpa, da prelije svoje bobneče predvolilne obljube v precej bolj sporne nadrobnosti vodenja države. Štiriinpetdeset milijard dolarjev vredna povišica za vojsko in krepitev politike za izgon nedokumentiranih priseljencev na eni strani ter rezi v druga ministrstva, na čelu z drastičnimi posegi v okoljsko agencijo (-31 odstotkov) in zunanje ministrstvo (-29 odstotkov), so vnaprej obsojeni na zavrnitev.

Kongres nikoli ne uresniči vseh želja predsednikov, vodstvo stranke pa je že označilo ključne dele Trumpovega osnutka za nesprejemljive. To pomeni, da bo večina proračunskega načrta prihodnji mesec nastala v kongresnih sobanah. Nasprotovanje so izrazili nekateri vplivni senatorji desnice, »zagotovo je mrtev že ob prihodu«, je sporočil Lindsey Graham, ki so ga še posebej zbodli rezi na zunanjepolitičnem področju. Podobne pomisleke je imel tudi vodja republikanskih senatorjev Mitch ­McConnell.

Napad na revne

Po poročanju časnika New York Times­ je Trumpov osnutek še tanjši kot ponavadi, ker naj bi v prvih dveh mesecih njegove vlade Belo hišo zaznamovali zmeda, neizkušenost in pomanjkanje osebja. Člani republikanske stranke v kongresu, ki naj bi predstavili osnutek, so se že v sredo pritožili, da niso dobili navodil, kako naj zagovarjajo predloge. Demokrati so nemudoma planili po ostrih rezih v zdravstvo, izobraževanje in zaščito okolja ter jih predstavili kot izdajo volivcev, ki so potisnili Trumpa v Belo hišo.

»Če ste reven Američan, predsednikov proračunski predlog ni za vas,« je oznanil tudi Washington Post. Po oceni časnika predlog na vseh področjih ukinja ali zmanjšuje programe, namenjene pomoči ljudem z nizkimi dohodki. Na levici so to brž povezali s poskusi izničenja zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame, ki je milijonom omogočila dostop do zdravstvenega zavarovanja, desnica pa jo hoče razgraditi.

Trump je v zadnjih dneh odločno podprl novo zdravstveno reformo, ki je nastala pod pokroviteljstvom republikanskega vodstva, čeprav vse bolj narašča odpor proti njej. Včeraj jo je sicer potrdil tudi poslanski proračunski odbor, a je bil rezultat tesen, saj so proti njej glasovali kar trije republikanski poslanci. Predsednik spodnjega­ doma Paul Ryan je priznal, da nimajo dovolj podpore za njeno sprejetje in razmišljajo, kako bi zadovoljili konservativni del stranke. Ta se ji je odrekel, ker naj bi vsebovala preveč rešitev iz Obamove prvotne reforme.

Toda zaostrovanje bo še bolj odvrnilo progresivni del države, ki že zdaj bije plat zvona ob napovedih kongresnega urada, da naj bi do leta 2026 za ceno 337 milijard dolarjev nižjega proračunskega primanjkljaja kar 24 milijonov prebivalcev ostalo brez zdravstvenega zavarovanja. To sproža nejevoljo tudi med nekaterimi republikanskimi senatorji in guvernerji, ki so s pomočjo reforme Obamacare pomagali prebivalcem svojih zveznih držav. Trump poskuša zalepiti čedalje večje razpoke na desnici. V sredo je oznanil, da se je o skoraj celotni vsebini reforme še mogoče pogajati.

Izmišljeno prisluškovanje

Predsednikove težave je poglobila tudi odločitev dveh zveznih sodnikov, da ustavita izvajanje njegovega drugega izvršnega ukaza o začasni prepovedi vstopa v ZDA prebivalcem šestih pretežno muslimanskih držav. V sredo je sodnik na Havajih Derrick Watson pritrdil mnenju zvezne države, da je ukaz diskriminatoren in omejuje vstop muslimanom, kar je Trump obljubljal med kampanjo. V noči na četrtek je podoben sklep sprejel tudi zvezni sodnik Theodore Chuang v državi Maryland. V obrazložitvi je zapisal, da tudi druga, blažja oblika predsedniškega ukaza pomeni »izvršitev predlagane prepovedi«.

Hitri prsti Donalda Trumpa so poenotili senatorje, ki sodelujejo v preiskavi morebitnega ruskega vpletanja v zadnje predsedniške volitve. Včeraj so se strinjali, da ni dokazov za njegovo trditev, da je predsednik Barack Obama ukazal prisluškovanje ali kakršenkoli drug nadzor njegove stolpnice v New Yorku. »Po nam dostopnih podatkih ni znakov, da bi bil Trumptower cilj nadzora kateregakoli dela ameriške vlade ne pred ne po volitvah,« sta sporočila člana preiskovalne skupine iz obeh strank.

Predsednik se je v sredo zvečer v pogovoru za konservativno mrežo Fox News nespretno izmotaval iz klobčiča obtožb, ki jih je razširil prek twitterja, a kljub temu dodal, da »bodo v prihodnjih dveh tednih v ospredju zanimive stvari«. Toda tudi politiki na desnici priznavajo, da si jih je preprosto izmislil. Senator Graham, ki vodi preiskavo o ruskem vpletanju, je sporočil, da bo ustavil imenovanje namestnika pravosodnega ministra, dokler ne dobi odgovorov, ali je pravosodno ministrstvo sprožilo preiskavo predsedniške kampanje Donalda Trumpa.