Pogovori o Siriji z napredkom, čez dva tedna novo srečanje

Na srečanju so nekoliko zbližali stališča, a jabolko spora ostaja usoda sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Objavljeno
30. oktober 2015 09.35
AUSTRIA-US-DIPLOMACY
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si

Dunaj − V avstrijskem glavnem mestu so danes za skupno mizo sedli diplomati 17 držav, Organizacije združenih narodov in Evropske unije, ki iščejo politično rešitev za sirski konflikt, v katerem je bilo od izbruha nemirov pred dobrimi štirimi leti ubitih že več kot 250.000 ljudi, več kot 11 milijonov pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove.

Pogovorov so se udeležili predstavniki Združenih držav Amerike, Rusije, Irana, Kitajske, Saudske Arabije, Nemčije, Velike Britanije, Francije, Turčije, Jordanije, Egipta, Združenih arabskih emiratov, Katarja, Italije, Iraka, Libanona in Omana. Na pogovorih sta sodelovala tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura; na srečanju pa ni bilo predstavnikov ne sirske vlade ne opozicije.

Pričakovanja pred današnjim srečanjem niso bila visoka, a napredek je že to, da so za skupno mizo sedli predstavniki držav, ki so se znašle na nasprotnih straneh konflikta − med njimi ZDA in Rusija ter glavna regionalna tekmeca Iran in Savdska Arabija. Ti morajo namreč premostiti številna razhajanja.

Med ključnimi temami pogovorov je prihodnost sirskega predsedika Bašarja al Asada. Rijad in zahodne države namreč zahtevajo, da odide s položaja, Rusija in Iran pa vztrajata, da mora o njegovi usodi odločiti sirski narod. A kot je pred srečanjem opozoril tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Peskov, na današnjih pogovorih ne bodo odločali o tem, ali mora Asad oditi. »O vsakršni politični spravi je težko govoriti, dokler sile terorizma in ekstremizma ne prejmejo velikega udarca,« je dejal.

Po navedbah agencije AP so diplomati sicer razpravljali o novem načrtu, v okviru katerega bi v prihodnjih štirih do šestih mesecih v Siriji razglasili prekinitev ognja, temu pa bi sledilo oblikovanje tranzicijske vlade, v kateri bi sodelovala tako sirski predsednik Bašar al Asad kot sirska opozicija. Kako dolgo bi Asad lahko ostal na oblasti, po pisanju AP še ni znano.

Dvostranska srečanja o reševanju sirske krize so sicer na Dunaju potekala že včeraj. Ameriški državni sekretar John Kerry se je namreč včeraj pogovarjal z ruskim in iranskim kolegom Sergejem Lavrovom in Mohamedom Džavadom Zarifom. Slednji se je sešel tudi z Lavrovom. Nato sta se Kerryju in Lavrovu pridružila še zunanja ministra Turčije in Savdske Arabije, Feridun Sinirlioglu in Adel al Džubeir.