Na Haitiju po Matthewu razdejanje in obup

Haitiju po divjanju orkana že v nekaj mesecih grozi lakota, če odziv na posledice ne bo primeren.

Objavljeno
11. oktober 2016 15.48
STORM-MATTHEW/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Port-au-Prince − Teden dni po tem, ko je Haiti opustošil silovit orkan Matthew, se po eni najrevnejših dežel na svetu širita obup in bolezen. Neurje je za seboj pustilo razdejanje. Zahtevalo je najmanj 372 življenj − po neuradnih podatkih skoraj 900 −, a oblasti se bojijo, da se bo to število še povečalo, ko bodo reševalci dosegli težko dostopna območja.

Haitiju grozi humanitarna kriza, ki zahteva obsežen odziv mednarodne skupnosti, je sporočil generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun. Kot je dejal, je nekatere vasi in mesta na otoku preprosto izbrisalo z obličja zemlje. ZN ocenjujejo, da potrebuje nujno pomoč najmanj 1,4 milijona ljudi, in pozivajo k doniranju približno 107 milijonov evrov pomoči. Ta bo morala tri mesece zadostovati za približno 750.000 ljudi, ki živijo na jugozahodu Haitija, kjer je orkan pustil največ sledi.

Orkan je razkrival hiše in ruval drevesa, z zemljo pa zravnal tisoče domov. Foto: Carlos Garcia Rawlins/Reuters Pictures

Matthew, ki je Haiti dosegel kot orkan četrte kategorije, je prinesel obilne padavine in veter s hitrostjo 230 kilometrov na uro. Poleg davka, ki ga je zahteval v človeških življenjih, je razkrival hiše in ruval drevesa, z zemljo zravnal tisoče domov, uničil pridelke in pobil živino. Po podatkih agencije AFP je poškodovanih več kot 300 šol, skoraj 300.000 ljudi po državi pa je nastanjenih v začasnih bivališčih.

Na prizadetih območjih se zdaj znova širi še kolera, poroča agencija AFP. V strahu pred novo epidemijo smrtonosne in nalezljive bolezni, ki je na Haitiju od leta 2010 zahtevala že več kot 10.000 življenj, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) danes sporočila, da na Haiti pošilja milijon doz cepiva.

Tudi sicer v državo že priteka humanitarna pomoč − med drugim jo pošiljajo Svetovni program za hrano in ameriška Agencija za mednarodni razvoj, pa tudi več držav v regiji, med njimi Honduras, Kuba, Kolumbija in Venezuela −, vendar pa njeno dostavo marsikje otežujejo poškodovane ceste in prekinjene komunikacijske povezave. Evropska komisija je včeraj sporočila, da bo pomoč za obvladovanje posledic uničujočega orkana okrepila in najbolj prizadetemu prebivalstvu na Haitiju poleg 255.000 evrov podpore, ki jo je obljubila prejšnji teden, namenila dodatnega 1,5 milijona evrov za kritje nujnih življenjskih potreb. Pomoč obljubljata tudi Francija in ZDA. Humanitarna organizacija Rdeči križ poziva k donacijam 6,9 milijona dolarjev pomoči, organizacija ZN za otroke Unicef pa je sporočila, da potrebuje najmanj pet milijonov dolarjev za takojšnje potrebe približno 500.000 prizadetih otrok.

Podsekretar ZN za humanitarne zadeve Stephen O'Brien je sporočil, da je orkan Matthew na Haitiju povzročil najhujšo humanitarno krizo po katastrofalnem potresu leta 2010. Začasni haitski predsednik Jocelerme Privert pa je po navedbah mreže BBC posvaril, da Haitiju po divjanju orkana že v nekaj mesecih grozi lakota, če odziv na posledice ne bo primeren.

Uničenje v kraju Les Anglais na Haitiju. Foto: Andres Martinez Casares/Reuters Pictures

V ZDA najhuje v Severni Karolini

Po pustošenju po Haitiju je orkan oplazil Kubo in Bahame, nato pa se je pomaknil proti ZDA, kjer pa − čeprav je povzročil precej škode in zahteval najmanj 23 življenj − razdejanje še zdaleč ni takšno, kot na Haitiju.

Najhuje je v Severni Karolini, kamor je Matthew prinesel obilo padavin, ki so povzročile obsežne poplave in pokrile številna naselja. Njihovi prebivalci so marsikje ostali ujeti v svojih domovih ter so jih s čolni in helikopterji rešili šele reševalci. Čeprav se je vreme umirilo, oblasti svarijo, da bodo nevarne narasle vode življenja ogrožale še nekaj dni. »Neurja v Severni Karolini še ni konec. Pot bo dolga in zahtevna,« je po navedbah agencije Reuters sporočil guverner Pat McCrory.

Poplave v kraju Lumberton v Severni Karolini. Foto: Chris Keane/Reuters Pictures

Razsežnosti škode v Severni Karolini še niso znane, a po prvih ocenah je poškodovanih tisoče domov, mnoge pa ogrožajo poplave, poroča AP. Marsikje posledice neurja primerjajo z orkanom Floyd, ki je leta 1999 povzročil za tri milijarde dolarjev škode in uničil 7000 domov. Ameriški predsednik Barack Obama je zaradi neurja včeraj v Severni Karolini razglasil izredne razmere in s tem omogočil sprostitev sredstev za pomoč desetim okrožjem v zvezni državi.

Razmere se zaostrujejo tudi v Južni Karolini − guvernerka Nikki Haley je posvarila, da reke naraščajo in se bodo kmalu razlile čez svoje bregove. Opozorilo so izdali tudi zaradi podrtih električnih napeljav, poroča Reuters.

Matthew, najbolj silovito atlantsko neurje od leta 2007, je sicer v nedeljo oslabilo na raven tropskega ciklona.