Na Japonskem se spominjajo svoje najhujše letalske nesreče

Svojci in prijatelji se bodo ob današnji 30. obletnici najhujše letalske nesreče na japonskih tleh poklonili žrtvam.

Objavljeno
12. avgust 2015 10.37
JAPAN-AVIATION-PLANE-CRASH-ACCIDENT-JAL
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Tokio − Svojci in prijatelji se bodo ob današnji 30. obletnici najhujše letalske nesreče na japonskih tleh − nesreče prevoznika Japan Airlines (JAL), v kateri je umrlo 520 ljudi − poklonili žrtvam.

Usodni let 12. avgusta 1985 je bil notranji let boeinga 747 na relaciji med Tokiom in Osako, piše Slovenska tiskovna agencija. Nesrečno letalo je le 12 minut po vzletu zaradi tehnične napake eksplodiralo in se 32 minut pozneje zaletelo v gorski greben Osutaka v gorovju Takamagahara, sto kilometrov od Tokia. Umrlo je vseh 15 članov posadke in 505 od 509 potnikov, štiri potnice pa so nesrečo preživele.

Žrtve nesreče so bili večinoma japonski državljani. Na letalu so bili sicer še štirje potniki iz Hongkonga, po dva iz Italije in ZDA ter po eden iz tedanje Zahodne Nemčije in iz Velike Britanije.

Zaupanje Japoncev v domačo letalsko družbo je po nesreči dramatično upadlo, število potnikov na domačih letih pa se je zmanjšalo za kar tretjino, piše STA. Leta 1986 se je med novoletnimi prazniki prvič po desetletju na čezoceanski let JAL vkrcalo manj potnikov kot leto prej. Nekateri so se odločili presedlati na Nippon Airways (ANA).

Družba JAL je po nesreči sorodnikom žrtev plačala 7,6 milijona dolarjev odškodnine, vendar pa ni prevzela odgovornosti za nesrečo, piše STA. Takratni predsednik družbe je odstopil, direktor JAL za vzdrževanje pa je storil samomor.

Leta 2006 so v prostorih tokijskega mednarodnega letališča odprli center za promocijo varnosti, ki je namenjen predvsem urjenju zaposlenih in opozarjanju na varnost na letalu. Prav tako velik poudarek namenjajo osebni odgovornosti letalskega osebja za zagotavljanje varnosti potnikov, še piše STA.