Na nepalska dekleta in otroke prežijo še trgovci z ljudmi

Uničevalni potres je poslabšal položaj žensk in otrok v državi, zaradi česar so postali še lažje tarče.

Objavljeno
07. maj 2015 12.44
NEPAL-QUAKE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Katmandu − Dvanajsti dan po katastrofi, ki je prizadela nepalske vasi in mesta, iz države prihajajo vse bolj natančna poročila o obsegu opustošenja – več kot 7750 ljudi je umrlo, 256.000 domov se je spremenilo v prah in ruševine, še 213.000 hiš je močno poškodovanih. A medtem ko mnogi hitijo na pomoč prizadetim v silovitem potresu, peščica v množici obupanih vidi priložnost za zaslužek − nevladne organizacija opozarjajo pred trgovci z ljudmi.

»Dekletom grozijo spolne zlorabe in trgovci z ljudmi, treba jih je zaščititi,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala Anuradha Koirala iz organizacije Maiti Nepal, ki se bori proti trgovini z ljudmi. V organizaciji imajo te dni polne roke dela, okrepili so prisotnost na sicer precej porozni meji z Indijo, čez katero zločinci svoje žrtve prodajajo v suženjstvo in prostitucijo.

Poročilo nepalske komisije za človekove pravice navaja, da so leta 2013 evidentirali 29.000 primerov tihotapljenja ali poskusa tihotapljenja žensk in otrok iz države. Po ocenah Združenih narodov je v povprečju v prisilno delo in prostitucijo na leto prisiljenih med 10.000 in 15.000 Nepalcev. Nekatere prodajo v Južno Korejo, celo Južno Afriko, večina pa konča v indijskih bordelih, kjer po poročanju Guardiana živijo in delajo v ostudnih razmerah. Tisti, ki se vrnejo domov, so nemalokrat okuženi z virusom HIV, skupnost pa jih pogostokrat odrine na stran.

Trgovci z ljudmi družine in žrtve pogostokrat v potovanje v neznano premamijo z obljubami o zaposlitvi, a njihove obljube se kmalu izkažejo za lažne. Potres, ki je mnoge prikrajšal za zaslužek, je ranljiva dekleta in otroke še bolj razgalil trgovcem z ljudmi. Ti nanje po navedbah Kamala Thapa Chettrija iz komisije za človekove pravice prežijo tudi v taboriščih, kjer po potresu bivajo tisti, ki so ostali brez strehe nad glavo. Preoblečeni v humanitarne delavce iščejo žrtve. »Ta potres jim je dal priložnost, da ocenijo, kdo je obupan, in najdejo potencialne tarče. Na območjih, ki jih je prizadel potres, je vsekakor grožnja večja,« je povedal Chettri.

Iz nepalske policije so zato že sporočili, da so sestavili posebne skupine, ki nadzorujejo nekatera taborišča. »Zavedamo se grožnje, zato si prizadevamo za preventivne ukrepe,« so za AFP sporočili s policije.