Napad na turistično letovišče v Maliju

Iz luksuznega letovišča v bližini prestolnice Bamako poročajo o streljanju in žrtvah. Napadalci so menda zajeli več talcev.

Objavljeno
18. junij 2017 22.02
reut*FRANCE-MALI
A. M.
A. M.

V luksuznem letovišču Le Campement Kangaba v Maliju je v nedeljo popoldne izbruhnilo streljanje, v katerem sta bila po zadnjih podatkih ubita najmanj dva človeka, eden od njiju je francoski državljan.

Po navedbah tamkajšnjega ministrstva za varnost je letovišče, ki leži nekaj kilometrov vzhodno od malijske prestolnice Bamako in je priljubljena destinacija za vikend oddih med tujimi delavci in premožnejšimi Malijci, tarča napada za zdaj še neznanega števila napadalcev. Vlada sumi, da gre za islamske skrajneže, na prizorišče napada pa je že napotila vojsko, pridružili so se ji tudi pripadniki francoskih enot, nameščenih v tej afriški državi. 

Agencija AP navaja neimenovanega predstavnika 12.000-glave mirovne misije Združenih narodov v Maliju (MINUSMA), da je letovišče tarča terorističnega napada, ki je menda zahteval več žrtev, napadalci pa so zajeli neznano število talcev. Po besedah prič v okolici odmevajo streli, vsaj ena od stavb v letovišču gori.

Malijski minister za varnost Salif Traore je v nedeljo zvečer sporočil, da so malijske posebne enote v posredovanju osvobodile 20 talcev. Za zdaj ni jasno, ali to pomeni, da so na varnem vsi talci in ali je incident končan.

Oblasti zahodnoafriške države se že vrsto let spopadajo z islamskimi uporniki, ki so najbolj aktivni na severu Malija in so v preteklosti že izvedli podobne napade. Novembra 2015 so tako pripadniki Al Kaide v islamskem Magrebu napadli luksuzni hotel Radisson Blu v Bamaku in zajeli na desetine gostov in uslužbencev. V napadu je bilo ubitih 20 ljudi, med njimi 14 tujih državljanov.

Leta 2012 so nadzor nad severnim delom Malija prevzeli skrajni islamisti, ki jim je uspelo ugrabiti upor tamkajšnjih tuareških plemen proti osrednjim oblastem. Grožnja, da bo v njihove roke padel tudi preostanek države, je januarja 2013 sprožila vojaško posredovanje Francije. Njenim enotam je sicer uspelo poraziti skrajneže, ki pa še vedno izvajajo občasne napade na malijske civiliste in varnostne sile ter njihove tuje zaveznike.

Na severu Malija nameščene francoske vojake je prejšnji mesec obiskal tudi novi francoski predsednik Emmanuel Macron. Foto: Reuters