Nekaj dni sloge za pretresene politike

Demokrati in republikanci so dan po strelskem napadu na slednje zamenjali tekmovalnost s prikazom enotnosti.

Objavljeno
16. junij 2017 00.40
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriški politiki so včeraj odigrali tradicionalno dobrodelno tekmo v bejzbolu, le da so demokrati in republikanci dan po strelskem napadu na slednje zamenjali tekmovalnost s prikazom enotnosti. Washington je pretresen, zamere pa (za nekaj dni) potisnjene v kot.

»Ob vsem hrupu in besu smo na koncu družina. Če napadejo enega, napadejo vse,« je vodja spodnjega doma, republikanec Paul Ryan, nagovoril poslance. »Rekla bom nekaj, česar še nikoli nisem, povsem se strinjam z besedami vodje spodnjega doma,« mu je odgovorila politična nasprotnica, vodja demokratskih poslancev Nancy Pelosi. Oba sta včeraj sedla pred kamere CNN na skupni pogovor. Celo Donald Trump je govoril o enotnosti in njenih prednostih, skoraj 24 ur pa prek twitterja ni nikogar užalil, kot mu je uspelo po terorističnem napadu v Londonu.

Čeprav preiskovalci še vedno zbirajo dejstva o strelskem napadu, se vse bolj oblikuje slika o Jamesu Hodgkinsonu, levičarskem aktivistu, ki je v sredo ustrelil štiri ljudi (poškodbe enega od dveh kongresnih policistov niso povzročili streli), zdravstveno stanje dveh je še vedno zelo resno. Po besedah njegovega brata ga je rezultat jesenskih predsedniških volitev močno vznejevoljil, zato se je odpeljal v Washington, kjer se je udeleževal protestov, živel pa kar v kombiju in se tuširal v športnem klubu. Le nekaj korakov od kluba se je v sredo oborožen s puško in pištolo iz aktivista prelevil v skrajneža.

Njegove spletne objave kažejo, da je bil odločni zagovornik liberalnih stališč in Trumpov ostri nasprotnik. Pred dobrimi desetimi leti si je prislužil (kasneje umaknjeno) obtožnico za nasilno vedenje, ko je izvlekel hčer iz sosedove hiše, njenega prijatelja pa udaril po obrazu. Toda večina znancev je osupla po sredinem dogodku, saj po njihovih besedah ni bil nestanoviten bojevitež ali skrajnež, ampak navzven povsem »normalen«. Podobno menijo ljudje, ki so ga zadnje mesece srečevali v Washingtonu. »Ni bil zloben, verjetno je bil naveličan politike,« je za New York Times povedal njegov prijatelj Dale Walsh.

Bes na levici

Nasilje v ameriški politiki ni stalnica, a so tovrstni izbruhi redni opomnik, da je (ameriška) državljanska kultura prežeta z jezo, politični nasprotniki pa tekmeci, ki jih je treba uničiti. Duševne bolezni pogosto zameglijo vzročno-posledične povezave med politiko in nasiljem. Napadi na shod demokratske poslanke v Arizoni, na muzej holokavsta, ordinacije liberalne organizacije Planned Parenthood zaradi prekinitev nosečnosti ali na pisarne konservativne skupine Family Research Council, ker nasprotuje gejem, pokol v cerkvi temnopoltih v Charlestonu ali policistov v New Yorku in Teksasu je le nekaj zadnjih izbruhov, ki temeljijo na političnih nesoglasjih.

Trumpova zmaga je na robovih napredne levice razgalila podoben bes, kot smo ga bili v letih prvega temnopoltega predsednika vajeni z roba konservativne desnice. Zlasti podporniki senatorja Bernieja Sandersa, ki je s pozivi k politični revoluciji pritegnil najskrajnejše levičarske skupine, slovijo po bojevitem delovanju proti vsem, ki se ne strinjajo z njimi, njihovi napadi na »korporativne medije« pa zvenijo zelo podobno kot vpitje o »lažnivih medijih« z desnice. Ob Trumpovi splošni nepriljubljenosti so se skrajni pristopi z obrobja prelili tudi v zmernejšo javnost, njihov vrh je bil video komičarke Kathy Griffin, v katerem je nastopila kot terorist z okrvavljeno Trumpovo glavo v roki.

Preiskava proti predsedniku

Sloga v vrhu ameriške politike ne bo trajala dolgo. Že včeraj jo je načel povsem nasproten pristop k nadzoru nad orožjem, saj so z desnice prišli pozivi k še ohlapnejši zakonodaji, ki bi vsem dovolila nošenje orožja, z leve pa opozorila, da se je v senci Washingtona v San Franciscu zgodil še en strelski pomor s štirimi mrtvimi.

Politični spopad bo znova razgrelo razkritje Washington Posta, da naj bi posebni preiskovalec Robert Mueller, ki je prevzel tako imenovano rusko preiskavo o vmešavanju Moskve v ameriške volitve in morebitnih povezavah s Trumpovo kampanjo, iskal dokaze, ali je predsednik poskusil ovirati preiskavo. Trump se je včeraj odzval s sporočili o lovu na čarovnice, ki ga vodijo »slabi in sporni ljudje«.