Nekdanjemu izraelskemu premieru še osem mesecev zapora

Odvetniki Ehuda Olmerta, ki so nad odločitvijo sodišča razočarani, so že napovedali pritožbo.

Objavljeno
25. maj 2015 11.33
ISRAEL-OLMERT/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Tel Aviv − Sodnim težavam nekdanjega izraelskega predsednika vlade Ehuda Olmerta ni videti konca. Sodišče v Jeruzalemu, ki ga je marca spoznalo za krivega v še enem primeru korupcije − kot je ugotovilo, je prejel gotovino od ameriškega poslovneža Morrisa Talanskyja −, ga je danes obsodilo na osem mesecev zapora in plačilo globe v višini dobrih 22.000 evrov.

Kot je pisalo v obtožnici, je Olmert med letoma 1993 in 2007, ko je bil župan Jeruzalema ter minister za trgovino in industrijo, od ameriškega poslovneža judovskega rodu Morrisa Talanskyja prejel več sto tisoč dolarjev podkupnine. Tega denarja po poročanju medijev ni prijavil in ga je porabil zase. Leta 2012 so Olmerta v tem primeru sicer oprostili, a je izraelsko vrhovno sodišče ukazalo ponovitev sodnega procesa, potem ko je nekdanja vodja njegovega kabineta Šula Zaken pričala proti njemu in kot dokaz za prejemanje podkupnin predložila posnetke pogovorov z Olmertom. Ta je prejemanje podkupnin sprva zanikal, pozneje pa priznal, a dejal, da je denar uporabil v politične namene.

Olmert sicer že vseskozi vztraja, da je nedolžen, obtožbe na svoj račun pa označuje za brutalen in neusmiljen lov na čarovnice. Njegovi odvetniki, ki so nad odločitvijo sodišča razočarani, so že napovedali pritožbo, poroča AFP.

Nekdanji izraelski premier je bil sicer zaradi vpletenosti v enega največjih korupcijskih škandalov v državi že lani obsojen na šest let zapora in 210.000 evrov globe. Sodišče v Tel Avivu ga je spoznalo za krivega prejemanja podkupnin v dveh različnih primerih, od katerih je eden povezan s sporno gradnjo stanovanjskega kompleksa Holyland v Jeruzalemu v času njegovega županovanja. Takrat je menda v zameno za to, da gradbenikom omogočil, da so projekt speljali mimo številnih pravnih in prostorskih ovir, prejel okoli 116.000 evrov podkupnine. Poleg tega je sodišče ugotovilo, da je Olmert med dve leti trajajočim sodnim procesom tudi krivo pričal. O pritožbi v tem primeru vrhovno sodišče še odloča.

To sicer nista Olmertovi edini pravni zagati. Sodišče ga je namreč že julija 2012 spoznalo za krivega zlorabe zaupanja v korupcijskem škandalu, ker je kot nekdanji minister za trgovino pri sklepanju poslov dajal prednost poslovnim partnerjem svojega prijatelja, ter mu naložilo globo v višini slabih 14.000 evrov in leto dni pogojne kazni. V istem primeru so ga oprostili pa hujših obtožb o nezakonitem sprejemanju denarja in zaračunavanju stroškov potovanj v tujino.

Olmert je bil leta 1973 izvoljen v parlament, jeruzalemski župan pa je bil med letoma 1993 in 2003. Nato je prevzel vodenje ministrstva za trgovino in industrijo, leta 2006 pa je postal premier. V času mandata je leta 2006 sprožil vojno proti skrajnežem v Libanonu, leta 2008 pa konflikt na območju Gaze. Trdi, da je dosegel pomemben napredek na pogovorih o dosegu mirovnega sporazuma s Palestinci, čeprav sporazuma še niso sklenili. Kot predsednik vlade je odstopil septembra 2008, potem ko je policija zaradi suma korupcije tožilstvu priporočila, naj proti njemu vloži obtožnico.