Nekdanji brazilski predsednik obtožen korupcije

Brazilsko politiko še naprej pretresa zloglasni škandal v državnem naftnem gigantu Petrobras.

Objavljeno
10. marec 2016 15.24
BRAZIL-CORRUPTION/LULA
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Brasilia − Lovke zloglasnega korupcijskega škandala v brazilskem državnem naftnem gigantu Petrobras so, kot kaže, dosegle tudi priljubljenega in še vedno zelo vplivnega nekdanjega predsednika Luiza Inácia Lulo da Silvo. Brazilsko tožilstvo ga je namreč obtožilo korupcije in pranja denarja.

Nekdanjemu predsedniku, ki je državo vodil med letoma 2003 in 2010, položaj pa zapustil z rekordno priljubljenostjo, očitajo, da je skrival lastništvo luksuznega stanovanja ob morju v brazilski zvezni državi São Paulo. Stanovanje je menda prejel v dar od družbe OAS, enega od podjetij, vpletenih v afero Petrobras. V povezavi s temi obtožbami so ga v okviru tako imenovane Operacije avtopralnica − preiskave v Petrobrasu − prejšnji teden za krajši čas zadržali in zaslišali, policija pa je opravila tudi vrsto hišnih preiskav, in sicer so med drugim preiskali njegovo hišo v São Paulu, urad njegovega instituta ter domove njegovih družinskih članov in sodelavcev.

Lula, ki je očitke že večkrat zavrnil, priznava, da je dvakrat obiskal stanovanje, a trdi, da je v lasti prijatelja, ki je dovolil, da ga uporablja tako on kot njegova družina. Zavrnil je tudi kakršno koli drugo nepravilno ravnanje. Tožilstvo namreč preiskuje tudi njegovo domnevno širšo vpletenost v škandal Petrobras − tako v povezavi z Delavsko stranko, financiranjem njegove volilne kampanje kot delovanjem njegovega instituta.

Da bi se postopek nadaljeval, mora sodišče primer sicer še sprejeti, vseeno pa je to hud udarec tako za Lulo kot za njegovo vladajočo Delavsko stranko in njegovo naslednico, brazilsko predsednico Dilmo Rousseff.

Dilma Rousseff. Foto: Ueslei Marcelino/Reuters Pictures

Prva ženska na čelu Brazilije se namreč spoprijema s številnimi težavami. Ne le da se je brazilsko gospodarstvo znašlo v recesiji, njena priljubljenost pa je strmo padla, težave ima tudi na drugih prizoriščih − kongres namreč zaradi domnevnih nepravilnosti pri manevriranju z državnim proračunom razmišlja o ustavni obtožbi; vrhovno volilno sodišče pa odloča o primeru, zaradi katerega bi lahko njeno zmago na volitvah leta 2014 razglasili za neveljavno. Poleg tega bi se po mnenju nekaterih analitikov nanjo lahko zgrnila tudi katera ob obtožb, povezana z Operacijo avtopralnica.

Čeprav se v nasprotju z nekaterimi pomembnejšimi politiki iz njene od leta 2003 vladajoče Delavske stranke doslej ni znašla na muhi preiskovalcev, se utegne to kmalu spremeniti − volilna komisija namreč sumi, da je stroške predvolilne kampanje krila z donacijami podjetij, ki so sodelovala s Petrobrasom. Poleg tega je nadzorni svet te družbe vodila prav v času, ko so se dogajale nepravilnosti.

A to še ni vse − prejšnji teden se je namreč v Braziliji kot strela z jasnega razširila informacija, da je nekdanji tesni zaveznik Lule in predsednice, senator Delcidio do Amaral, ki so ga novembra aretirali zaradi domnevne vpletenosti v afero Petrobras, izrazil pripravljenost, da bo pričal proti njima. V zameno za dogovor s tožilstvom je menda pripravljen potrditi, da je predsednica ovirala preiskavo afere, Lula pa da je bil vpleten v korupcijo.

Zaradi vsega tega so za nedeljo po vsej državi napovedani množični protesti proti predsednici. Pritisk na Rousseffovo in s tem politična kriza v državi se stopnjujeta.