Neodvisna Palestina: priznanja in »priznanja«

Od razglasitve palestinske državnosti je minilo 26 let. Doslej jo je priznalo 135 držav, Zahod je v izraziti manjšini.

Objavljeno
27. november 2014 18.52
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si

»Palestina, dežela treh monoteističnih ver, je kraj, kjer se je rodilo arabsko ljudstvo, kjer je odraščalo, se razvijalo in cvetelo. /…/ Palestinsko ljudstvo si zagotavlja večno zvezo med seboj, s svojo zemljo in zgodovino,« je zapisano v uvodu palestinske deklaracije o neodvisnosti, sprejete novembra 1988. Z njo je tedanji voditelj PLO Jaser Arafat razglasil neodvisno državo Palestino.

Stoječi aplavz, s katerim so v Alžiru pospremili razglasitev, se je razlegel po vsem svetu – v naslednjih mesecih je neodvisno državo na območju Zahodnega brega in Gaze z glavnim mestom v Vzhodnem Jeruzalemu priznalo več kot 80 držav. Zgledu tedanje Sovjetske zveze in Kitajske so sledile številne afriške države. Nov val priznanj je sledil tri leta pozneje z začetkom mirovnih pogajanj, ki so jih leta 1993 strnili v sporazum v Oslu. Vodilno vlogo so tedaj prevzele novonastale države osrednje Azije, od Kazahstana do Azerbajdžana. Na prelomu tisočletja so priznanja izgubila zagon, vsako leto sta podprli Palestino država ali dve, a se je trend znova obrnil po letu 2010, ko so prizadevanja Palestincev med drugim podprle številne države Latinske Amerike. Zadnjo večjo zmago na dolgotrajni poti do neodvisnosti so Palestinci dosegli pred dvema letoma, ko je generalna skupščina ZN s 138 glasovi Palestini podelila status države nečlanice opazovalke in ji s tem priznala ­državnost.

V EU vzhod in jug pred zahodom

Neodvisno Palestino je doslej priznalo sedem članic EU iz vzhodne Evrope in Sredozemlja – Bolgarija,­ Ciper, Češka, Madžarska, Malta, Poljska in Romunija. Med zahodnoevropskimi članicami je konec oktobra prebila zid Švedska. Zunanja ministrica Margot Wallström je pojasnila, da so po njihovem mnenju kriteriji mednarodnega prava za priznanje palestinske države izpolnjeni – čeprav njene meje še niso določene, ima vlado, ki lahko uveljavlja nadzor.

Korak pred polnim priznanjem palestinske neodvisnosti je španski parlament – odločil se je za simbolično potezo in podprl predlog, ki poziva vlado k uradnemu priznanju Palestine kot neodvisne države, a šele po pogajalskem procesu med sprtima stranema. Podobno potezo sta oktobra sprejeli Velika Britanija in Irska. O priznanju bo danes razpravljal tudi francoski parlament.