Novi šef Pentagona: Nato ostaja Nato

General James Mattis, znan po vzdevku »Mad Dog«, do zavezništva spravljivejši od Trumpa.

Objavljeno
24. januar 2017 14.46
D. S.
D. S.

Medtem ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump v predvolilni kampanji pa tudi v intervjuju za evropska časopisa Times in Bild tik pred inavguracijo izražal dvome o Natu in zavezništvo razglašal za »zastarelo«, njegov novi obrambni minister, mornariški general James Norman »Mad Dog« Mattis, že pomirja napetosti. V prvem telefonskem pogovoru z generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom je Mattis ameriške odnose z Natom poudarjeno označil za »neomajne«, nekoliko nazaj pa se je v sporu z ameriškimi mediji povlekel tudi Trumpov tiskovni predstavnik Sean Spicer.

Obrambni minister James Mattis je, podobno, kot so to storili skoraj vsi Trumpovi državni sekretarji, vključno z novim zunanjim ministrom Rexom Tillersonom, načrtno umiril predsednikovo »žogico« in zelo jasno povedal, da se bodo Združene države pri iskanju zaveznikov tudi v prihodnje »vedno najprej ozrle po Evropi«. Kot je povedal novi tiskovni predstavnik Pentagona Jeff Davis, sta se Mattis in Stoltenberg pogovarjala o pomenu skupnih vrednot, novi ameriški obrambni minister pa je pri tem posebej poudaril, »da ZDA vsakič, ko iščejo podporo za obrambo teh vrednot, vedno začnejo pri Evropi«.

Že to, da se je novi ameriški obrambni minister prvi dan svoje službe odločil po telefonu poklicati generalnega sekretarja atlantskega zavezništva, naj bi bilo po besedah tiskovnega predstavnika Pentagona dovolj zgovorno znamenje, kakšen pomen Združene države tudi v prihodnje pripisujejo Natu. Po Davisovih besedah je novi ameriški obrambni minister generalnemu sekretarju Nata Stoltenbergu tudi potrdil svoje sodelovanje na februarskem zasedanju obrambnih ministrov Nata.

Kot so sporočili iz Pentagona, se je njegov novi šef prvi dan službe po telefonu pogovarjal tudi z britanskim obrambnim ministrom Michaelom Fallonom. Pri tem mu je ob ameriškem vztrajanju pri »neomajnih odnosih z Natom« zagotovil tudi privilegirano in, tako kot do zdaj, »izjemno tesno sodelovanje« med Združenimi državami in Veliko Britanijo. Obrambno sodelovanje med obema državama namreč po besedah tiskovnega predstavnika Pentagona še vedno velja za »temeljni kamen ameriške varnosti«.

Na prvi običajni delovni dan svoje službe se je za glajenje sporov, povzročenih s prvimi izjavami, po poročanju agencij odločil tudi Trumpov tiskovni predstavnik Sean Spicer. V svojem drugem nastopu pred novinarji, ki poročajo iz Bele hiše, je predstavnikom medijev ponudil sodelovanje na »zdravih temeljih«. Obljubil jim je, da jim bo vedno poskušal predstaviti dejstva, »kot jih pozna sam«, kajti »zavajanje nikoli ni in ne bo naš namen«. Dva dni pred tem je Spicer zaradi povsem različni številk o tem, koliko ljudi se je udeležilo ceremonije ob Trumpovem prevzemu oblasti, v predsednikovem slogu ostro napadel medije, češ da so »načrtno falsificirali številke«, in jim celo zagrozil, da bodo »poklicani na odgovornost«.