Novi tunizijski premier je visoki predstavnik nekdanjega režima

Nekdanji notranji minister Habib Esid je napovedal čim hitrejše oblikovanje vlade.

Objavljeno
06. januar 2015 12.35
TUNISIA-POLITICS/
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Tunis − Novi tunizijski predsednik Bedži Said Esebsi je v ponedeljek za premiera imenoval nekdanjega notranjega ministra Habiba Esida, ki je zasedal visoke vladne položaje v že bivši diktaturi, piše Slovenska tiskovna agencija.

Esida je na položaj predlagala Esebsijeva sekularna stranka Nidaa Tounes po posvetovanju z dvema manjšima liberalnima strankama, Svobodno patriotsko unijo in Afek Tounes. Kot je pojasnil drugi mož stranke Nidaa Tounes Mohamed Enaceur, so ga izbrali zaradi njegove politične neodvisnosti in poznavanja varnostnih in ekonomskih zadev, piše STA.

Novi premier ima na voljo mesec dni za oblikovanje vlade, ki bo nato morala po potrditev v parlament. V njem ima Nidaa Tounes po oktobrskih parlamentarnih volitvah 86 od 217 sedežev.

»Že danes bom začel pogovore s strankami, organizacijami in civilno družbo,« je Esid napovedal v ponedeljek. »Potrudil se bom po svojih močeh, da pogovore končam čim prej, da bo lahko Tunizija končala svoje prehodno obdobje,« je še dejal po poročanju britanskega časnika Financial Times.

65-letni Esid je zasedal visoke vladne položaje v času diktature Zineja El Abidina Ben Alija, ki ga je leta 2011 odnesla arabska pomlad, piše STA. Na pomembnih položajih je ostal tudi po revoluciji in je med drugim zasedal položaj notranjega ministra in varnostnega svetovalca nekdanjega premiera Hamadija Jebalija iz zmerne islamistične stranke Enahda.

Ta je imela pred oktobrskimi volitvami v ustavodajni skupščini večino, zdaj pa je druga najmočnejša sila. Na imenovanje Esidija se je odzvala pozitivno in izrazila pripravljenost, da se pridruži vladi pod njegovim vodstvom. »Že izpred volitev imamo stališča, da smo naklonjeni vladi narodne enotnosti,« je po pisanju STA dejal tiskovni predstavnik stranke Zied Ladhari.

Med glavnimi izzivi prihodnje tunizijske vlade bosta med drugim vzpon islamskega ekstremizma in šepajoče gospodarstvo, še piše STA.