Novorojenčki in japonsko domoljubje

Japonska in demografija: pozivi k množičnemu rojevanju in ustvarjanje družbe, ki podpira starše z otroki.

Objavljeno
11. oktober 2015 22.40
Zorana Baković, zunanja politika
Zorana Baković, zunanja politika

Glavni sekretar japonske vlade­ Jošihide Suga je povzročil veliko­ razburjenja, ko je na začetku meseca pozval ženske, naj »pomagajo« svoji državi z rojevanjem veliko otrok. Izjava ni bila primerna že zato, ker je mnoge spomnila na vojno obdobje, ko so pozivali Japonke, naj opravijo svojo nalogo reprodukcije, da bi imelo cesarstvo na voljo dovolj vojakov.

Suga je takoj pojasnil, da ni nameraval oskruniti osebne svobode žensk­ in njihove pravice do odločitve, ali bodo ustvarile družino ali ne. »A kljub temu,« si ni mogel pomagati, da ne bi dokončal misli, »vas prosim, rojevajte čim več otrok!« Da bi se to zgodilo, je priznal Suga, bi morali ustvariti takšno družbo, ki podpira starše z otroki. »To je naloga vlade,« je povedal.

Ko je premier Šinzo Abe v sredo objavil seznam novih članov svojega kabineta, se je na njem pojavilo ime dosedanjega Sugovega namestnika Kacunobuja Kata, ki so mu zaupali nalogo spodbujanja stopnje rodnosti, kar pomeni tudi povečanje proračuna, namenjenega zaščiti otrok. »Abenomika«, kakor pravijo paketu političnih ukrepov japonskega premiera, je dobila še eno »puščico«: novorojenčke, ki jih mora biti čim več, saj bi tako preprečili, da bi se število prebivalcev, ki jih je danes 127 milijonov, v manj kot pol stoletja zmanjšalo na 100 milijonov.

Abe ni hotel tvegati še večjega padca priljubljenosti, ki je ogrožena že zaradi spornega zakona o sodelovanju vojske pri vojaških operacijah zunaj državnih meja, zato je med govorom v prostorih OZN prejšnji mesec posebej poudaril, da bo njegova vlada še naprej izvajala pobude za večje pravice žensk. V novi kabinet je zato vključil tri ministrice in še vedno sledi načrtu, ki predvideva, da bo do leta 2020 na menedžerskih položajih 30 odstotkov žensk.

Japonska najbolj siva v G7

Vsaj v nečem so se daljnovzhodni sosedje izenačili med seboj: v čedalje bolj razširjenih odtenkih sive. Japonska je resda najbolj siva od držav iz kluba G7, saj je več kot 26 odstotkov njenih prebivalcev starejših od 65 let. Toda tudi Kitajska je nepričakovano ugotovila, da bo njeno prebivalstvo doseglo vrhunec že leta 2025, kar je precej prej, kot so sprva pričakovali, nato pa bo – verjetno od leta 2050 – imela precej manj ljudi, kakor jih ima danes.

Čez 10 let bo država z največ prebivalci na svetu imela 1,41 milijarde prebivalcev, pravi Zhang Juwei, direktor inštituta za prebivalstvo in ekonomijo delovne sile pri družboslovni akademiji. Število prebivalcev Kitajske se bo nato leta 2050 zmanjšalo na 1,3 milijarde, kar je več kakor 70 milijonov manj kot danes.

Njegov sodelavec Lin Bao je priznal, da sprostitev strogih predpisov o omejevanju rojstev ni prinesla pričakovanih rezultatov. Mnogi nekdanji uradniki, pristojni za vsiljevanje kontracepcijskih sredstev ali celo prisilno sterilizacijo žensk, ki so prekršile državni načrt, so zdaj prejeli nov opis delovnega mesta, na katerem morajo zdaj obiskovati mlade družine in jih prepričevati, naj se odločijo še za drugega otroka. Zdi se, da so bili na prejšnjem položaju uspešnejši. Rodnost se ne zvišuje, čeprav so sprva pričakovali, da se bo takoj po sprostitvi omejitev že letos rodilo več otrok.

Mladih spolnost ne zanima

Japonsko združenje za načrtovanje družine o mladih Japoncih ni ugotovilo samo tega, da si ne želijo otrok, ampak tudi to, da jih čedalje manj zanima spolnost. Približno 45 odstotkov Japonk, starih od 16 do 24 let, je izjavilo, da jih spolnost ne zanima ali jim je celo odvratna. Prav to je v anketi izjavila tudi več kakor četrtina mladeničev v tem starostnem obdobju.

Predsednik združenja Kunio Kitamura meni, da se je odpor do spolnosti pojavil zato, ker je drago hoditi ven z dekletom ali fantom. Lokali, kavarne ter celo kinematografi in gledališča so predragi za mlade Japonce. Morda prav zato približno tretjina Japoncev, mlajših od 30 let, še ni bila na zmenku.

Ni mogoče izključiti niti tega, da se to dogaja zaradi svojevrstne emancipacije Japonk, ki se zavedajo, da bi zvezi s fantom sledila poroka, poroki materinstvo, materinstvo pa bi pomenilo konec poklicne poti. Prav to bi rad Abe spremenil in z novimi političnimi pobudami omogočil mladim materam, da bi še naprej delale in se dodatno usposabljale.

Leta 2013 so na Japonskem sklenili samo 600.000 zakonskih zvez. Abejeva vlada namerava zvišati to število na milijon do leta 2020. Parlamentarna skupina, pristojna za preprečevanje zmanjševanja števila prebivalstva, je zato celo organizirala kolektivno srečanje morebitnih parov, pripravili so tudi tečaje za posrednike pri sklepanju zakonskih zvez, namenjene starejšim ženskam na podeželju. Na tečajih jih učijo, kako so to počeli nekoč, ko so zaupanja vredne ženske pomagale pri spoznavanju mladih fantov in deklet, zagotavljale vse potrebne informacije o družinskem poreklu ter pomagale organizirati prvo ­romantično srečanje.

Ko so Abeja med zasedanjem generalne skupščine OZN konec septembra vprašali, ali bo Japonska sprejela več sirskih beguncev, je Abe izjavil, da morajo pred naseljevanjem tujcev najprej rešiti domače težave. »Preden se odločimo sprejeti priseljence ali begunce, moramo imeti dejavnejše ženske in povečati stopnjo rodnosti,« je povedal. Japonska bo tako namenila 810 milijonov dolarjev za begunce, vendar naj ostanejo tam, kjer so. Od tistih 60 Sircev, ki se jim je uspelo prebiti do Japonske in zaprositi za begunski status, so tri sprejeli, tridesetim pa so odobrili podaljšanje bivanja. Toliko je zanje storila Japonska, ki je zaposlena z delanjem lastnih otrok.