NSA bo uničila podatke o telefonskih pogovorih milijonov Američanov

Z razkritjem, da NSA zbira metapodatke o telefonskih pogovorih, se je pred dobrima dvema letoma začela afera Snowden.

Objavljeno
28. julij 2015 12.17
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Washington − Iz razvpite ameriške agencije za nacionalno varnost NSA, ki je zadnje dve leti v središču afer, povezanih z množičnim vohunjenjem ne le v ZDA, ampak tudi po svetu, so sporočili, da bodo konec novembra prenehali analizirati metapodatke o telefonskih klicih več milijonov Američanov.

V izjavi za javnost so pojasnili, da bodo podatke sicer hranili tudi po 29. novembru, ko jih bodo prenehali analizirati, saj proti agenciji zaradi množičnega zbiranja podatkov poteka več sodnih postopkov. Ko bodo ti končani, jih bodo uničili.

NSA je metapodatke o telefonskih pogovorih − telefonske številke, datum in dolžina klica, ne pa tudi vsebine – začela množično zbirati in analizirati po terorističnem napadu septembra 2001. Da se sporna praksa nadaljuje tudi več kot deset let po napadu, je junija 2013 opozoril britanski Guardian, ki je objavil prvega v vrsti dokumentov, katere je iz NSA odnesel tedaj javnosti še neznan uslužbenec agencije Edward Snowden.

Prva afera o množičnem zbiranju podatkov in vohunjenju, ki so ji pozneje sledile številne druge, je privedla do spremembe zakona, imenovanega USA Freedom Act. Ameriške oblasti so po pritisku javnosti nekoliko pristrigle peruti NSA in agenciji prepovedale množično zbiranje in hranjenje podatkov. Ta naloga je zdaj padla na telekomunikacijske družbe, ki lahko podatke o uporabnikih predajo le na podlagi naloga tajnega protiterorističnega sodišča. Nalog mora biti podkrepljen s sumom terorizma ene osebe ali skupine oseb.