V Južni Sudan ameriški in ugandski vojaki

Agencije za človekove pravice opozarjajo na pomanjkanje hrane in vode ter svarijo pred humanitarno krizo.

Objavljeno
14. julij 2016 11.03
SOUTHSUDAN-SECURITY/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Džuba − Združeni narodi svarijo pred vnovičnim izbruhom nasilja v glavnem mestu Južnega Sudana Džuba, kjer od poznega ponedeljka še vedno drži sicer krhka prekinitev spopadov. Agencije za človekove pravice medtem opozarjajo na pomanjkanje hrane in vode ter svarijo pred humanitarno krizo.

Zaradi zaostrenih razmer so številne države iz Južnega Sudana že včeraj začele evakuirati svoje državljane. Za to potezo so se med drugim odločile Nemčija, Britanija, Italija, Japonska, Indija in Uganda. Kot poroča britanska mreža BBC, evakuacija poteka z vojaškimi letali in čarterskimi leti, saj potniška letala še ne vozijo.

Poleg evakuacije osebja so Združene države Amerike v Južni Sudan poslale tudi vojsko. Kot je včeraj pojasnil ameriški predsednik Barack Obama, so v Južni Sudan poslali 47 vojakov, ki bodo varovali ameriško veleposlaništvo in njegovo osebje, še 130 vojakov pa je v pripravljenosti v Džibutiju.

Mejo z Južnim Sudanom pa je danes prestopil tudi močno oborožen konvoj ugandske vojske, ki bo iz Džube evakuiral približno 3000 ugandskih državljanov, kolikor jih je po izbruhu spopadov obtičalo v Južnem Sudanu. Poleg tega namerava ugandska vojska ob poti odpreti varen koridor za civiliste, ki bežijo pred napadi tolp in upornikov, piše AFP. Kot je napovedal brigadir Leopold Kyanda, bodo evakuirali vsakogar, ki bo hotel oditi, ne glede na državljanstvo. »V Džubi je zdaj povsem mirno in ne pričakujemo nobenih težav. Na težave bi lahko naleteli na poti do tja, saj je tam nekaj razbojnikov,« je dodal Kyanda, ki predvideva, da bo misija verjetno trajala dva do tri dni. Po mnenju nekaterih analitikov bi ugandska vojska sicer v Džubi lahko ostala tudi dlje.

To ne bi bilo nič nenavadnega. Ugandska vojska se je namreč v konflikt v Južnem Sudanu vpletla že kmalu po njegovem izbruhu decembra 2013. Borila se je na strani predsednika Salve Kiira proti upornikom pod vodstvom podpredsednika države Rieka Macharja. Ugandska vojska je preprečila, da bi Džuba padla v roke upornikov, njeni helikopterji pa so napadali položaje upornikov v drugih krajih. Ugandske enote so se iz Južnega Sudana umaknile šele konec lanskega leta.

Kot smo že poročali, je najnovejši val nasilja Južni Sudan zajel v petek, dan pred tem, ko je najmlajša država na svetu obeležila peto obletnico neodvisnosti. V štiri dni trajajočih spopadih je bilo ubitih več sto ljudi, več kot 40.000 pa je pobegnilo z domov.