Obama z vojsko zavzema Teksas

Panika na jugu ZDA: lokalni desničarji so obrobne teorije zarote razpihnili v resno politično vprašanje.

Objavljeno
08. maj 2015 20.43
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Na zboru krajanov v teksaškem mestecu Bastrop je pred dnevi podpolkovnik ameriške vojske povsem resno zagotavljal, da vojska ne namerava prevzeti oblasti v tej zvezni državi. Velika vojaška vaja je namreč povzročila izbruh obtožb, da gre za prikrit prevrat, nenavaden odziv lokalnih veljakov pa je okrepil trditve kovačev zarot.

»To so le priprave za izredne razmere,« je o vojaških vajah z imenom Čelada iz žada 2015, ki bodo julija potekale v sedmih državah na jugu ZDA, trdil eden od udeležencev zbora, medtem ko si je njegova sovaščanka v mešanici sramu in nejevere pokrila obraz. Toda podpolkovnik Mark Lastoria iz poveljstva posebnih enot mu je povsem resno odgovarjal, da se moti in da gre le za redno urjenje, s katerim zagotavljajo pripravljenost vojakov za delovanje na bojiščih v tujini.

V Samotni zvezdi, kot pravijo Teksasu, vedno tlijo nezaupanje do Washingtona in odcepitvene pobude, zato takšni odzivi na delovanje zveznih oblasti niso nenavadni. Panika skrajnih krogov, da bo vojska pod krinko osemtedenske vaje uvedla izredne razmere, ljudem pobrala orožje, zaprla politike in pod vodstvom demokratskega predsednika Baracka Obame izvedla sovražen prevzem republikanske trdnjave, pa se je tokrat iz obrobnega političnega močvirja razširila do lokalnih oblasti v Austinu.

Guverner države Greg Abbott je namreč teksaški državni gardi (rezervne vojaške enote, ki so pod poveljstvom lokalnih oblasti) ukazal, naj opazuje početje vojske in zagotovi, da »varnost, ustavne pravice, zasebna lastnina in državljanske svoboščine Teksačanov ne bodo ogrožene«. Divje obtožbe o zaroti so se tako nenadoma zazdele precej bolj resne in se začele vse bolj širiti po državi, Abbott pa se je izgovarjal, da se samo odziva na pobude »zaskrbljenih Teksačanov«.

Hitro sta se mu pridružila tudi teksaški republikanski senator Ted Cruz, ki kandidira za predsednika države, in zvezni poslanec Louie Gohmert ter v Washingtonu začela poizvedovati o namenih vojske. Cruz je pojasnilo zahteval od Pentagona, kjer so že precej razkačeni tiskovni predstavniki nenehno odgovarjali na poplavo vprašanj o pripravah na vojaški udar v Teksasu, po njegovih besedah pa so odpravili dvome in pomisleke.

»Takšne vaje v Teksasu potekajo že vrsto let. Vaja iz leta 2001 je bila celo največji preizkus zračnih sil in obrambe pred izstrelki v zgodovini. Toda tedanji guverner Teksasa Rick Perry ni sejal strahu pred prevratom. Le kaj se je od takrat spremenilo? Oh, seveda – Američani so za predsednika izvolili surovega socialista, muslimana iz Kenije, neučinkovitega profesorja ustavnega prava s Harvarda, hujskača, demona ...« je televizijski satirik Jon Stewart ob fotografiji Obame našteval vrsto obtožb, ki jih je na račun prvega temnopoltega predsednika izrekla konservativna desnica.

Po drugi strani razvpiti konservativni radijski voditelj Michael Savage (ki ga vsak teden posluša od tri do štiri milijone ljudi) trdi, da »v ZDA poteka počasna državljanska vojna, rasna vojna«, predsednik Obama pa bo po njegovih besedah kmalu pooblastil člane tolp Crips in Bloods, naj vzdržujejo red na ulicah. »Giljotine so pripravljene, že mažejo rezila. Kaj bo naslednji korak? Internacijska taborišča? Kaj bo še naredila ta skupina manijakov?« je Savage, kje drugje kot v Teksasu, strašil Američane.

Prestrašeni Teksačani se morda lahko tolažijo, da poleg njihove nacionalne garde dogajanje pozorno spremlja tudi Chuck Norris. Nepremagljivi teksaški ranger s televizijskih zaslonov je v konservativnem spletnem časniku WorldNetDaily zapisal, da se je treba vprašati o »namenih tistih, ki v Washingtonu vlečejo niti vojaške vaje«. Zato po njegovem ni pretiran odziv, če zahtevajo »večjo preglednost tako vojaške kot katerekoli druge vladne dejavnosti«.