Obamova laž o Osami bin Ladnu

Ugledni ameriški novinar trdi, da je bila predsednikova zgodba o uboju zloglasnega terorista zlagana.

Objavljeno
11. maj 2015 19.43
Bin Laden FOIA
D. S., zunanja politika
D. S., zunanja politika

»Operacija Geronimo«, v kateri so amerški mornariški specialci maja 2011 v pakistanskem Abotabadu ubili dolgoletnega voditelja teroristične mreže Al Kaida, je bila največji uspeh prvega mandata ameriškega predsednika Baracka Obame. Seymour Hersh zdaj trdi, da gre v veliki meri za povsem zlagano zgodbo.

Ugledni ameriški novinar in Pulitzerjev nagrajenec, ki je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja zaslovel z razkrivanjem umazanij v vietnamski vojni, nazadnje pa je pomagal razkrinkati tudi stamotna mučenja, ki so jih ameriški vojaki izvajali v iraškem zaporu Abu Grajbu, predsedniku Obami očita, da akcija mornariških specialcev (razvpitih Seals oziroma tjulnjev) niti približno ni potekala tako, kot so to skušali predstaviti v predsednikovem uradu.

V pripravi operacije, ki naj bi jo po trditvah Bele hiše samostojno izvedle elitne enote ameriške mornarice, sta namreč po Hershovih trditvah ključno vlogo odigrali tako pakistanska armada kot pakistanska tajna služba. Predsednik Obama, ki je ves čas trdil, da so ameriški specialci sami, brez vednosti pakistanskih oblasti, odkrili skrivališče zloglasnega teorista, ga napadli in v napadu ubili, se je torej zlagal. Hersh, ki se sklicuje na neimenovanega visokega predstavnika tajne službe, namreč trdi, da so ZDA enemu izmed uslužbencev pakistanske tajne službe za informacije o Bin Ladnu izplačale 25 milijonov dolarjev. Pakistanska tajna služba je namreč dobro vedela za Bin Ladnovo »skrivališče« že vse od leta 2006. Pravzaprav je bil vodja zloglasne teroristične mreže v Abotabadu ujetnik pakistanske tajne službe, kar je ta zelo spretno zlorabljala za svoja izsiljevanja v pogajanjih z Al Kaido v Afganistanu in Pakistanu.

Podobna laž naj bi bile tudi razlage Bele hiše, da je bil Bin Laden ujet in ubit med streljanjem. Po Hershovih razkritjih so imeli ameriški »Tjulnji« vse možnosti, Osamo bin Ladna prijeti živega, kajti njegovi pakistanski čuvaji so se pred ameriškim napadom na njegovo skrivališče namenoma umaknili. Predsednik Obama naj bi se zlagal tudi takrat, ko je javnosti sporočil, da je bilo truplo pokojnega terorista potem po islamskih pravilih pokopano nekje na odprtem morju. Hersh, ki se sklicuje na pričevanje enega izmed v akciji sodelujočih »Tjulnjev«, pravi, da naj bi posmrtne ostanke Bin Ladna med helikopterskim poletom nazaj v Džalalabad menda kar iz zraka odvrgli nekje nad Hindukušem.