Od Kuala Lumpurja do bunkerja v Pjongjangu

Po sledeh strupa: uporabe strupa VX na tujem ozemlju ne more upravičiti niti najbližja severnokorejska zaveznica Kitajska.

Objavljeno
24. februar 2017 20.50
Zorana Baković
Zorana Baković

Ko je vodja malezijske policije včeraj izgovoril črki VX, so bile oči svetovne javnosti uprte v Pjongjang. To je namreč živčni­ strup, ki je, po trditvah Halida­ Abu Bakra, ubil Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega vodje.

Ker je to kemično orožje na črnem seznamu OZN, so se vse dosedanje dileme o naročniku atentata spremenile v labirint, ki neizbežno vodi do Kim Džong Una. V deželi, kot je Severna Koreja, je lahko sprožil petelin takšnega orožja bodisi vodja osebno ali pa nekdo, ki mu je blizu in mu gre za glavo.

Majhna verjetnost je, da je bil strup VX, ki so ga našli na pokojnikovih očeh in obrazu, kupljen v Maleziji. Predvidevajo, da so ga prinesli v državo v majhnih količinah in ga po zapletenih poteh predali v roke dekletoma, ki sta na letališču iz dveh smeri pristopili h Kimu, ga obkolili in po obrazu poškropili s smrtonosnim sredstvom, zaradi katerega je čez nekaj ur umrl.

Poveljstvo garde

Vprašanje, kdo v Severni Koreji bi lahko razpolagal s strupom VX, ponuja zgolj en odgovor. Po trditvah poznavalca severnokorejskega političnega bunkerja bi to lahko bilo zgolj poveljstvo garde, najelitnejše varnostne organizacije, katere naloga je varovati vodjo, njegovo družino in najpomembnejše funkcionarje vrha Delavske stranke.

Vsak njen član je rekrutiran iz družine, ki uživa največje zaupanje Kim Džong Una. Da pa bi lahko izpeljala katerokoli nalogo, ki ji jo poveri vodja ali kdo iz njegove neposredne bližine, ima poveljstvo garde pooblastilo, da koordinira delo preostalih vojaških in varnostnih organizacij v Severni Koreji. Prav tako lahko uporablja kemično orožje, ki ga ima država v svojem arzenalu.

Bovibu

Oddelek državne varnosti bovibu je zelo pomemben za akcije, kakršna je bila ta. Njegova naloga je predvsem zbirati informacije znotraj države, vedeti vse o družinah in posameznikih, ki kakorkoli izstopajo, ter spremljati premike severnokorejskih diplomatov in uradnikov zunaj države, da bi preprečili prebege. Namestnik severnokorejskega veleposlanika v Londonu Thae Jon Ho, ki je lani prebegnil v Južno Korejo, je zatrdil, da je na vsakem veleposlaništvu v malce bolj pomembnih državah najmanj en agent bovibuja, ki o svojih opažanjih neposredno obvešča Pjong­jang. Ukaze prejema z ranga, ki ni nižji od centralnega komiteja ­Delavske stranke.

Obstajajo indici, da je eden izmed teh agentov tudi Hjong Kvang Song, drugi sekretar severnokorejskega veleposlaništva, za katerim je izdala tiralico malezijska policija. Po vsej verjetnosti je še vedno v Maleziji, a se je za njim izgubila vsaka sled.

Glavni urad za nadzor

Malo pred koncem prvega desetletja tega stoletja je bil ustanovljen glavni urad za nadzor, ki združuje posamezne enote, ki so bile do tedaj zadolžene za protiobveščevalno dejavnost v tujih državah. Zadolžen je tudi za rekrutiranje in usposabljanje tujcev, ki jih uporabljajo v akcijah v tujih državah. Povsem verjetno je, da sta bili Vietnamka in Indonezijka, aretirani po umoru Kim Džong Nama, povezani z agenti urada.

Michael Madden z ameriško-korejskega inštituta na univerzi John Hopkins meni, da je poveljstvo garde edina organizacija, ki je zmožna poslati strup VX na tujo lokacijo ter ukazati glavnemu uradu za nadzor, naj izvede atentat na tujem ozemlju. Ker deluje v visoki tajnosti in osebno odgovarja vodji, bo zelo težko dokazati, da je Kim Džong Un kakorkoli povezan s polbratovim umorom.

Prikličimo si v spomin letalsko nesrečo, v kateri je leta 1971 umrl maršal Lin Biao, podpredsednik Komunistične partije Kitajske in nesojeni naslednik Mao Zedonga. Kitajski vodja je sumil, da pripravlja vojaški prevrat. To nam pove, da se boj za oblast na najvišji ravni v režimih, kakršen je bil Maov in kakršen je še danes v Severni Koreji, pogosto konča brez odgovorov na ključna vprašanja. Ugotovitve kažejo, da je bilo letalo Lin Biaa na poti v Moskvo zrušeno nad Mongolijo. Vsi so osumili Maa osebno, vendar ni bilo nikoli znano, kdo je izdal ukaz za sestrelitev.

Tudi primer umora Kim Džong Nama bo do konca ostal brez dokazov, ki bi razjasnili, kdo stoji za tem. Pomembno je tudi, ali je napad s strupom na zavrženega člana dinastije znamenje, da je severnokorejski vodja tako močan, da si lahko privošči kriminalni škandal, ki bo potisnil njegovo državo v še globljo izolacijo ter pokvaril odnose z Malezijo in Kitajsko. Možno je tudi, da je smrt polbrata začetek konca njegovega režima.

Kuala Lumpur je zagrozil, da bo severnokorejskega veleposlanika Kang Čola zaradi njegovega zavračanja sodelovanja v preiskavi umora in obtožb, da je za Kimovo smrt kriva Malezija, razglasil za persono non grata. Peking pa je, ne da bi navedel razlog, takoj po dogodkih na letališču v Kuala Lumpurju ustavil uvoz premoga iz Severne Koreje. S tem je izzval redko kritiko Pjongjanga, da »igra po notah ZDA«.

Tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva Ren ­Guoqiang je v četrtek opomnil, da bo »kitajska vojska izvedla potrebne ukrepe, ki so odvisni od potrebe […], da ohranijo nacionalno varnost in suverenost«. To je bil dovolj natančen odgovor na to, ali se kitajska vojska pripravlja na zrušitev režima v Pjongjangu.