FBI bo še preiskoval e-pošto Hillary Clinton

Republikanci, ki so se že sprijaznili s porazom Donalda Trumpa, se pisma oklepajo kot rešilne bilke.

Objavljeno
28. oktober 2016 23.13
US-VOTE-DEMOCRATS-CLINTON
M. Č., STA
M. Č., STA
New York - Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI James Comey je predsednikom kongresnih odborov sporočil, da so ga v četrtek seznanili z dodatno elektronsko pošto v povezavi z zasebnim strežnikom Hillary Clinton in se je strinjal, da jo bodo preiskali in skušali ugotoviti, ali je povezana z njihovo julija sklenjeno preiskavo.

Comey ni povedal, kje je FBI dobil to dodatno elektronsko pošto, ampak le, da so do nje prišli preko nepovezanega primera, poroča Slovenska tiskovna agencija. Comey je zapisal, da ni jasno, ali je pošta sploh povezana s preiskavo Clintonove in ali je sploh pomembna. Vendar pa se je odločil, da bodo pogledali, za kaj gre. Direktor FBI ni povedal, kdaj naj bi pregled končali.

Novica je enajst dni pred volitvami v ZDA močno odjeknila in republikanci, ki so se že sprijaznili s porazom njihovega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, se pisma oklepajo kot rešilne bilke. Naenkrat imajo vsi po vrsti spet veliko zaupanje v FBI, ki so ga doslej napadali kot politično organizacijo v žepu demokratov, čeprav je Comey njihov.

Zamerili so mu, da julija ni predlagal obtožnice proti Clintonovi zaradi kršenja državnih skrivnosti. Comey je takrat dejal, da noben razumen tožilec s tem ne bi šel pred sodnika, saj ni nobenih elementov namernega izdajanja ali igranja z državnimi skrivnostmi. Clintonovo je sicer okrcal, da je bila v času, ko je bila državna sekretarka, z uporabo zasebnega strežnika elektronske pošte preveč brezbrižna ali malomarna.

Clintonova je večkrat priznala, da je naredila napako, vendar vseskozi zagotavljala, da preko zasebnega strežnika ni zavestno pošiljala ali prejemala zaupne pošte. Škandal ji je s člankom marca 2015 zakuhal New York Times, torej predstavnik tistih pokvarjenih in zlobnih medijev, ki so na strani demokratke, kot pravi Trump.

Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je v odzivu govoril, kot da bi FBI Clintonovo že obtožil izdaje državnih skrivnosti, šefica Trumpove kampanje Kellyanne Conway pa je dejala, da gre za velik dan za njihovo kampanjo, Trump pa sedaj spet spoštuje FBI. Privržencem v New Hampshiru je povedal, da zelo spoštuje pogum FBI in pravosodnega ministrstva ZDA za odpravo te "grozovite" napake.

"Njena korupcija je na ravni, ki je doslej ni bilo. Njenih kriminalnih shem ne smemo spustiti v ovalno pisarno. Američani razumejo, da je bila storjena velika krivica in vsi skupaj upamo, da bo sedaj odpravljena," je govoril Trump o odločitvi FBI, da ne predlaga obtožnice proti Clintonovi.

Comey je volilni štab Clintonove ujel na levi nogi in na novinarska vprašanja odgovarjajo s pogledom jelena pred nočnimi žarometi. Clintonova se le smehlja in zanemarja vprašanja, kar jasno kaže, da ne vedo, kaj je FBI odkril.

Za zdaj kaže, da to ne ve niti FBI, ki bo v dneh do 8. novembra pod zares "grozovitim" pritiskom z obeh strani. Republikanci bodo zahtevali, da hitro objavi nekaj, kar bo pokopalo predsedniške upe demokratke, demokrati pa bodo pritiskali za "temeljito" preiskavo, ki se bo končala po volitvah.