Oster predsedniški boj za Veliko jabolko

Pred newyorškimi volitvami se iskri tudi v taboru demokratov.

Objavljeno
08. april 2016 20.57
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Nekdanja senatorka New Yorka Hillary Clinton je sredi tedna pokazala, da zna uporabljati newyorško podzemno železnico. Ker jo njen vztrajni nasprotnik Bernie Sanders, rojeni Newyorčan, menda ne zna več. Veliko jabolko bo čez dober teden izbiralo med predsedniškimi kandidati, ti se trudijo, kdo bo odgriznil večji kos.

Aprila lani je nekdanja zunanja ministrica izrekla dobrodošlico senatorju iz Vermonta, ki se je pridružil predsedniški tekmi. »Strinjam se z Bernijem. Osredotočiti se moramo na pomoč ameriškemu srednjemu razredu. Republikanci mu ne bodo pomagali. Pozdravljam njegov vstop v tekmo. - H,« je osebno zapisala na spletnem kanalu twitter. Leto kasneje se med njima krešejo iskre, tako zelo, da izprašujeta usposobljenost drug drugega za vodenje države.

Pokrovko je dvignil njen dvom, ali je Sanders resnično pripravljen za vodenje ZDA. Časnik Washington Post je v sredo njene besede povzel z naslovom Clintonova dvomi, da je Sanders usposobljen za predsednika. Senator je nemudoma odgovoril, da po njegovem ni usposobljen nekdo, ki je »prejel desetine milijonov dolarjev od lobistov«, »glasoval za katastrofalno vojno v Iraku«, »podprl prostotrgovinski dogovor z (davčno oazo) Panamo«.

Včeraj se je izkazalo, da nekdanja ministrica ni uporabila besed o usposobljenosti, je pa dvomila o njegovem poznavanju tem, ki so že leto dni jedro njegove kampanje. Toda v štabu Sandersa niso popustili, senator je včeraj kljub kritikam, da je stopil čez mejo, saj naj bi bila Clintonova s svojimi izkušnjami eden najbolj usposobljenih predsedniških kandidatov v zgodovini ZDA, vztrajal pri svojih obtožbah.

Po »srednjeameriški spodobnosti« Wisconsina je tako očitno na vrsti »newyorška neprijetnost«, ugotavljajo komentatorji. Senator je prepričan, da se samo brani pred napadi. Clintonova pa je zaslutila novo priložnost in skušala ubrati spravljiv državniški ton, ko je včeraj dejala »Ne vem, zakaj to govori (o meni), toda Bernia Sandersa bi kadarkoli izbrala za predsednika pred Donaldom Trumpom ali Tedom Cruzom«.

Sandersova računica

Clintonova je vse od začetka novega volilnega ciklusa nekronana predsedniška kandidatka demokratske stranke, ki je odgnala večino znanih tekmecev, na čelu s podpredsednikom Joeom Bidnom. Toda na videz obrobni senator iz Vermonta, ki se je povrh oklical za »demokratičnega socialista«, se ne le ni pustil dostojno premagati, ampak je nanizal vrsto zmag in grozi, da ji bo speljal tudi njeno novo domačo državo New York. Po torkovi prepričljivi zmagi v Wisonsinu je najavil, da je Veliko jabolko naslednje.

Nejevoljna Clintonova je morala sestopiti s piedestala zagotove zmagovalke, s katerega se je lotevala republikanskih nasprotnikov, njihovih radikalnih stališč in pritlehnega obračunavanja v njihovi predsedniški tekmi, ter se znova lotiti boja z vztrajnim senatorjem. Čeprav je še vedno zelo malo verjetno, da bo Sanders postal predsedniški kandidat demokratov, bi bil morebiten poraz Clintonove v New Yorku hud udarec za njeno kampanjo.

Volilna matematika kaže, da bi moral senator osvojiti 57 odstotkov vseh delegatov, ki so še na voljo. Pri čemer v anketah zaostaja v vseh velikih zveznih državah, od New Yorka, prek Marylanda in Pennsylvanije, vse do New Jersyja in Kalifornije. V njegovem taboru upajo, da bi z zmago v New Yorku sprožil val, ki bi ga na vrh dvignil na večini preostalih volišč, tako da bi na julijski zbor stranke v Filadelfiji prišel z večino delegatov. Danes se sicer Sanders in Clintonova spopadata na demokratskih volitvah v Wyomingu, a te ne bodo razrešile še ničesar.

Druga pomembna postavka je domneva, da bodo superdelegati – več kot sedemsto vplivnih članov demokratske stranke, ki lahko volijo po lastni presoji – nato priznali njegov zagon in prestopili iz tabora Clintonove na njegovo stran. Možno, a skrajno neverjetno, trdi velika večina političnih analitikov. Za vsak primer je začela kampanja Clintonove na glas spraševati, ali je senator sploh demokrat (dolga leta je bil neodvisen) ter poudarjati, kako sta s soprogom Billom Clintonom podprla številne demokratske politike.

Cruzov vlak

New York je pomemben tudi za republikance. Teksaški senator Ted Cruz skuša nadaljevati zagon po prepričljivi zmagi v Wisconsinu in Donaldu Trumpu čim bolj mešati štrene v njegovi domači državi. Če mu je republikanski sever zvezne države še naklonjen, pa mu v največjem ameriškem mestu niso odpustili januarskih posmehljivih opazk o »newyorških vrednotah«.

V sredo so ga v rasno mešanem Bronxu pričakali z besedami, da »mogoče ima latino priimek«, toda »njegove misli so bele«. Newyorški tabloid Daily News, ki slovi po svojih neposrednih in domiselnih naslovnicah, pa je včeraj izšel z velikim napisom »Ted, odpelji se z vlakoma F in U.« Kar je vsak funkcionalno pismen Newyorčan prebral kot »Ted, odj..bi«.