Resolucija o Palestini v VS poražena

Po pričakovanjih so resoluciji nasprotovale ZDA. Za odobritev v 15-članskem svetu je zmanjkal le en glas.

Objavljeno
31. december 2014 09.57
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

New York − Varnostni svet Združenih narodov v torek ni potrdil resolucije o določitvi roka o palestinski državnosti. Po pričakovanjih so ji odločno nasprotovale Združene države Amerike, medtem ko so Kitajska, Francija in Rusija skupaj s še petimi državami resolucijo potrdile. Za odobritev v 15-članskem svetu je tako zmanjkal le en glas, poroča agencija AFP.

Poleg ZDA se je proti resolucija izrekla še Avstralija, pet držav − Litva, Nigerija, Južna Koreja, Ruanda in Britanija − pa se je glasovanja vzdržalo. Za resolucijo so poleg zgoraj omenjenih glasovale še Čad, Čile, Jordanija, Argentina in Luksemburg.

Predlog poražene resolucije, ki so jo podprle številne arabske države, je določal 12-mesečni rok let za končanje izraelske okupacije palestinskih ozemelj in končno rešitev spora med Izraelci in Palestinci do leta 2017. Postavljal je tudi temelje za ustanovitev palestinske države z glavnim mestom Vzhodni Jeruzalem.

Predlog je v obravnavo v varnostni svet sredi meseca predala Jordanija, kljub nasprotovanju ZDA, ki so trdile, da ne upošteva varnostnih tveganj za Izrael. »Ta resolucija postavlja osnovo za še več razhajanj, ne za kompromis,« je opozorila ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power. Proti resoluciji je tako zadnje dni intenzivno lobiral ameriški zunanji minister John Kerry in uspel prepričati dovolj članic VS, da so se glasovanja vzdržale, s čimer so se ZDA izognile uporabi veta, kar bi oslabilo zavezništvo Washingtona z arabskimi državami v boju proti skrajni sunitski milici Islamska država.

Palestinci lahko po pisanju STA z resolucijo znova poskusijo januarja, ko varnostnemu svetu predseduje Čile − čeprav bodo ZDA najverjetneje vložile veto −; druga možnost pa je, da poskušajo s priznanjem v generalni skupščini ZN. Lahko bi poskušali sprožiti tudi postopek proti Izraelu pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC), za kar pa je prav tako potrebna potrditev varnostnega sveta.