Papež z generalom razpravljal o odgovornosti burmanskih voditeljev

Frančiška, prvega papeža na obisku v večinsko budistični Burmi, je sprejelo okoli 30.000 ljudi.

Objavljeno
27. november 2017 11.13
MYANMAR-VATICAN-RELIGION-POPE
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Rangun – Papež Frančišek je prispel na štiridnevni obisk v Burmo, kjer se je danes srečal s poveljnikom burmanske vojske generalom Min Aung Hlaingom.

Papež je generala sprejel v nadškofovski rezidenci v burmanskem največjem mestu Yangon, kjer bo ostal do konca obiska. Njuno srečanje je trajalo četrt ure, govorila pa sta predvsem o odgovornosti burmanskih voditeljev.

Kot je potrdil vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke, sta sveti oče in burmanski general govorila »o veliki odgovornosti državnih oblasti v tem prehodnem obdobju«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poveljnik je papežu po lastnih navedbah zagotovil, da Burma spoštuje svobodo veroizpovedi in da država ne diskriminira etničnih manjšin. Ni pa jasno, ali je Frančišek izrekel besedo Rohingja.

Burmanski cerkveni predstavniki so mu sicer odsvetovali uporabo tega izraza. Burma namreč pripadnike te muslimanske manjšine obravnava kot nezakonite priseljence in zanje uporablja izraz Bengalci ter s tem namiguje, da izvirajo iz Bangladeša.



Papež je generala sprejel v nadškofovski rezidenci v burmanskem največjem mestu Yangon. Foto: Tiziana Fabi/AFP

Zbralo se je okoli 30.000 ljudi

Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA se je ob cesti z letališča v Rangunu, kjer je pristalo papeževo letalo, do rezidence nadškofa zbralo okoli 30.000 ljudi, da bi pozdravili Frančiška. Pričakovati je, da bo v ospredju njegove turneje, na kateri bo obiskal še Bangladeš, občutljivo vprašanje muslimanske manjšine Rohingja.

Z burmansko voditeljico Aung San Suu Kyi se bo predvidoma sestal jutri. V sredo ima na programu srečanje s predstavniki različnih ver in mašo, ki naj bi se je udeležilo okoli 200.000 katoličanov. V Burmi s 56 milijonov prebivalstva naj bi po uradnih podatkih sicer živelo okoli 700.000 katoličanov, kar je nekaj več kot odstotek prebivalstva.

Papeža so v Burmi pričakale množice ljudi. Foto: Roberto Schmidt/AFP

V ospredju bo vprašanje manjšine Rohingja

Frančišek je prvi papež na obisku v večinsko budistični Burmi. Turneja, v okviru katere bo Frančišek obiskal še sosednji Bangladeš, velja za eno najzahtevnejših papeževih potovanj v tujino, saj prihaja v kritičnem času neposredno po zadnjem valu nasilja burmanske vojske, zaradi katerega je v sosednji Bangladeš pobegnilo več kot 600.000 predstavnikov burmanske muslimanske manjšine Rohingja. Burmanske oblasti zanikajo dejstvo, da je šlo za nasilje, usmerjeno proti pripadnikom manjšine, in vztrajajo, da so spopadi potekali z muslimanskimi uporniki.

Frančiškovo potovanje v Burmo in Bangladeš je bilo načrtovano že pred zaostritvijo konflikta, bo pa zaradi zadnjega vala nasilja in množične begunske krize deležno še večje pozornosti. V Bangladešu namreč pričakujejo papeževo opredelitev glede vprašanja beguncev, pripadnikov skupine Rohingja.

Papežev obisk v Burmi velja za enega vsebinsko najzahtevnejših. Foto: Max Rossi/Reuters