Papež razglasil prvega šrilanškega svetnika

Papež je vernike pozval, da se zgledujejo po novem svetniku ter prispevajo k miru, pravičnosti in spravi v družbi.

Objavljeno
14. januar 2015 09.35
POPE-SRILANKA/
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Kolombo − Papež Frančišek je danes med sveto mašo v šrilanškem glavnem mestu Kolombo za svetnika razglasil misijonarja Josepha Vaza, ki je v težkih časih občutno prispeval k preživetju Cerkve na otoku, piše Slovenska tiskovna agencja.

Papež je zbranim pri maši, ki se je je udeležilo več sto tisoč ljudi, sporočil, da je Vazovo delovanje zgled verske strpnosti, ki je zelo pomembna za Šrilanko, kjer se je leta 2009 po 26 letih končala državljanska vojna med Singalci in Tamilci. »Vedel je, kako ponuditi resnico in lepoto evangelija v večverskem kontekstu ob spoštovanju, predanosti, vztrajnosti in ponižnosti,« je poudaril pred več kot 500.000 verniki, ki so se zbrali ob obali oceana v središču Kolomba. Pri tem je kristjane v Šrilanki še pozval, naj se zgledujejo po novem svetniku ter prispevajo k izgradnji miru, pravičnosti in spravi v družbi, piše STA.

Joseph Vaz se je rodil leta 1651 v indijski Goi, ki je bila takrat portugalska kolonija. Ko je bil star 36 let, je prišel na Šrilanko, ker je slišal, da tedanji kolonialni gospodarji, Nizozemci, preganjajo katoličane. Potoval je od vasi do vasi in deloval tako med večinskimi Singalci kot tudi manjšinskimi Tamilci. Deloval je pod krinko berača, ker so Nizozemci katoliškim duhovnikom prepovedali vstop na otok. Umrl je leta 1711.

»Verske svoboščine so temeljna človekova pravica. Vsak posameznik mora biti svoboden, iskati resnico in odprto izražati svoje versko prepričanje brez strahu pred preganjanjem,« je še dejal Frančišek, ki se je pred mašo peljal skozi množico, del poti pa se je celo sprehodil med ljudmi in jih pozdravil.

Papež na tamilskem severu pozval k popravi zla, storjenega med vojno

Frančišek je popoldne odpotoval k Marijinemu svetišču v Madhuju, ki leži na tamilskem ozemlju, piše STA. Med molitvijo v svetišču, ki je bilo med skoraj tridesetletno vojno, v kateri so se tamilski uporniki borili proti vojski večinskih Singalcev − ta jih je leta 2009 porazila −, prav na frontni liniji, jih je pozval k popravi zla. Posledice vojne, v kateri je bilo ubitih 100.000 ljudi, je še vedno čutiti − tamilski sever Šrilanke je pod vojaško zasedbo.

»Prosimo za milost za popravo naših grehov in vsega slabega, kar se je zgodilo na tej zemlji. To ni lahko. A šele ko bomo ob luči križa razumeli zlo, ki smo ga sposobni in pri katerem smo morda sodelovali, bomo lahko izkusili pravo obžalovanje in pravo kesanje,« je po pisanju STA v Marijinem svetišču, ki je danes priljubljena romarska pot, poudaril Jorge Bergoglio.

V molitvi je vse Šrilančane pozval še, naj iščejo pravo odpuščanje, in pozdravil prizadevanje obeh skupnosti, tako tamilske kot singalske, za obnovo izgubljene enotnosti.

Iz Šrilanke bo Frančišek v četrtek odpotoval še na Filipine.