Volitve v Rusiji: Po pričakovanjih absolutno slavi Putin

Pričakovati je, da volitve ne bodo prinesle večjih sprememb.

Objavljeno
18. september 2016 11.22
APTOPIX Russia Election
B. F. Ž., Pi. K., STA
B. F. Ž., Pi. K., STA

Na današnjih parlamentarnih volitvah v Rusiji je kljub izgubi podpore s 44,5 odstotka glasov slavila stranka ruskega predsednika Vladimirja Putina Enotna Rusija, kažejo volilne projekcije.

Na drugo mesto se je povzpela skrajno desna Liberalno-demokratska stranka s 15,3 odstotka podpore, ki je tako prehitela Komunistično stranko in Pravično Rusijo. »Samozavestno lahko rečemo, da je Enotna Rusija zmagala«, je na javni televiziji dejal ruski premier Dmitrij Medvedjev, ki vodi stranko. Dodal je, da bodo imeli »absolutno večino«. V primerjavi s parlamentarnimi volitvami 2011 so sicer izgubili nekaj več kot pet odstotnih točk podpore, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V primerjavi z zadnjimi volitvami pa je štiri odstotne točke pridobila skrajno desna LDPR, ki je tako postala druga najmočnejša stranka v Rusiji. Prehitela je Komunistično stranko, ki je izgubila pet odstotnih točk in osvojila 14,9 odstotka glasov. Na četrto mesto so se uvrstili socialni demokrati iz stranke Pravična Rusija z 8,1-odstotno podporo.

Glede na rezultate vzporednih volitev, ki jih je objavil inštitut Vzijom, opozicijski stranki Jabolko in Parnas nista uspeli preseči volilnega praga, ki je bil pri petih odstotkih. Prva je osvojila 3,5 odstotka, druga pa 1,2 odstotka glasov.

Volilna udeležba je dve uri pred zaprtjem volišč znašala manj kot 40 odstotkov, kar je manj kot pred petimi leti, ko je v tem času na volitve odšlo več kot 51 odstotkov volilnih upravičencev, še navaja AFP.

Pomanjkanje izbire za kakršne koli spremembe

Za 450 sedežev spodnjega doma parlamenta, tako imenovane državne dume, ki jih trenutno zasedajo poslanci štirih večjih političnih strank, in sicer Enotne Rusije, Komunistične stranke, Pravične Rusije in Liberalno-demokratske stranke, se je tokrat potegovalo 14. strank.

Gre za prve volitve v državi po aneksiji Krima marca 2014, po kateri se je Putinova priljubljenost povečala na več kot 80 odstotkov.

Po navedbah neodvisne ruske organizacije za opazovanje volitev Golos, je bila kampanja medla in neaktivna. Je pa ruski predsednik v televizijskem nagovoru državljane pozval k udeležbi na volitvah ter menil, da je - ne glede na politično stališče - udeležba na volitvah za vsakogar državljanska dolžnost.

Analitiki so opozarjali, da je tokrat opaziti pomanjkanje izbire oziroma možnosti za kakršne koli spremembe, kar je nezainteresirane ruske volivce privedlo na novo raven apatije.

Očitki o poneverbah

Kandidat opozicije Vladimir Rižkov je povedal, da so v njegovem volilnem okraju v Altaju v Sibiriji študentom plačevali za večkratno oddajo volilnega glasu. Vodja volilne komisije Ella Pamfilova je že napovedala preiskavo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je še dejala Pamfilova, bodo odgovorni, če se bodo očitki izkazali za resnične, kazensko odgovarjali, volitve v Altaju pa bodo v tem primeru razveljavili.