Pogrešano letalo »najverjetneje na dnu morja«

Na območju, kjer poteka iskanje, so našli nekaj sledi, ki morda pripadajo pogrešanemu airbusu A320-200.

Objavljeno
29. december 2014 11.51
INDONESIA-AIRPLANE/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Džakarta − Reševalne ekipe iz več držav v Javanskem morju nadaljujejo iskanje pogrešanega letala družbe AirAsia, ki je s 162 potniki in člani posadke iz še neznanega vzroka izginilo včeraj zjutraj po lokalnem času. Možnosti, da ga je doletelo kaj drugega kot žalostna usoda, skorajda ni − glede na podatke, ki so iskalnim ekipam na voljo, domnevajo, da je strmoglavilo v morje.

Čeprav iskanje letala doslej ni obrodilo sadov, se je sreča reševalcev morda obrnila − na območju, kjer poteka iskanje, so namreč našli nekaj sledi, ki morda pripadajo pogrešanemu airbusu A320-200. Letalo avstralske iskalne ekipe je po besedah poveljnika letalskih sil na Džakarti Dwija Putranta v morju ob otoku Nangka, približno 160 kilometrov jugovzhodno od kraja Pangkalan Bu in 1120 kilometrov od lokacije, kjer so izgubili stik z letalom družbe AirAsia, opazili nekaj predmetov, ki bi lahko pripadali pogrešanemu letu QZ8501. Poleg tega je posadka indonezijskega helikopterja v morju vzhodno od otoka Belitung opazila dva naftna madeža. Iskalne ekipe sicer še vedno niso prepričane, ali gre res za sledi pogrešanega letala.

Iskalna operacija, v kateri poleg ladij, letal in helikopterjev indonezijski oblasti sodelujejo še ekipe iz Avstralije, Singapurja in Malezije, je osredotočeno na vode okoli otokov Bangka in Belitung v Javanskem morju. »Sodeč po koordinatah, ki smo jih dobili, in oceni, da je predvidena točka strmoglavljenja morje, domnevamo, da je letalo na dnu morja,« je po navedbah agencije AFP dejal vodja indonezijske nacionalne agencije za iskanje in reševanje Bambang Soelistyo. Dodal je, da je to prva domneva, ki se lahko še spremeni. Soelistyo je še dejal, da so območje iskanja danes razširili proti severu na vode na vode med Sumatro in Kaliamantanom. »Štirim območjem, ki smo jih preiskovali včeraj, smo dodali tri sektorje,« je pojasnil.

Iskalne ekipe po njegovih besedah trenutno preiskujejo območje, kjer je morje globoko med 40 in 50 metrov. O morebitni opremi, ki jo bodo potrebovali za pregledovanje morskega dna, se bodo posvetovali in si jo sposodili od držav, ki so jim jo že ponudile − Velike Britanije, Francije in ZDA. »Iskanje pod vodo ni preprosto, a to ne bo zlomilo naše odločnosti, nikakor,« je dodal Soelistyo. Poleg preiskovanja morja bo vojska po pisanju STA izvedla tudi iskalno akcijo na kopnem, vključno z goratimi območji.

Kot smo že poročali, je airbus A320-200 družbe AirAsia z mednarodnega letališča Juanda v mestu Surabaya na vzhodu otoka Java vzletel malo pred pol šesto uro zjutraj po lokalnem času. Kontrolorji letenja v Džakarti so stik z njim izgubili približno uro po vzletu, ob 6.17 po lokalnem času, ko jih je pilot prosil za dovoljenje, da se nekoliko oddalji od predvidene poti leta in se dvigne nad nevihtne oblake na območju − z dobrih 9700 metrov na 11580 metrov. Kontrolorji so spremembo poti odobrili, prošnji za dvig na višjo višino pa niso mogli nemudoma ugoditi, saj je prav takrat tam že letelo drugo letalo. Ko se je območje sprostilo in bi pilotovo prošnjo za dvig nad nevihtne oblake lahko odobril, je letalo že izginilo z radarjev, pri čemer pred tem ni oddal klica v sili.

Leta 2001 ustanovljena družba letalska družba AirAsia, malezijski nizkocenovni letalski prevoznik, je sporočila, da je bilo 155 potnikov leta QZ8501 Indonezijcev, trije Južnokorejci, po ena oseba iz Singapurja, Malezije, Britanije in Francije. Na krovu je bilo 138 odraslih, 16 otrok in dojenček, poleg tega pa še dva pilota in pet članov posadke.

Črno leto za malezijske letalske družbe

Izginotje leta QZ8501 je še en hud udarec za malezijsko letalstvo, ki sta ga letos zaznamovali že dve katastrofi. Nov incident se je namreč zgodil le slabih deset mesecev po skrivnostnem izginotju leta MH370 malezijske letalske družbe Malaysia Airlines, ki je izginilo osmega marca. Letalo, na krovu katerega je bilo 227 potnikov in 12 članov posadke, je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking. Z njim so stik izgubili le slabo uro po vzletu, ko je bilo nekje nad Tajskim zalivom, pred tem pa ni oddalo klica v sili, sporočila o slabih vremenskih razmerah ali kakršnih koli drugih težavah. Kljub največji in najdražji iskalni operaciji doslej sledi za letalom niso našli. Ista letalska družba je le nekaj mesecev pozneje, 17. julija, utrpela še eno hudo nesrečo - nad vzhodno Ukrajino je bilo namreč sestreljeno letalo (MH17) na krovu katerega je bilo 283 potnikov in 15 članov posadke.

Strokovnjaki svarijo pred delanjem vzporednic med izginotjem airbusa družbe AirAsia z nedavnim izginotjem malezijskega letala MH370.