Osuplost ob oprostitvi bratov Bundy

Razsodba iz Oregona zbuja nove skrbi v razgretem političnem okolju.

Objavljeno
28. oktober 2016 18.00
OREGON-MILITIA/
Sebastijan Kopušar, New York, Mo. B.
Sebastijan Kopušar, New York, Mo. B.

Portland – New York – Ameriška vlada je bila poražena na sodišču v Portlandu, saj je porota oprostila­ sedem voditeljev zimske zasedbe zaščitenega območja v Oregonu. Razvpita brata Ammon in Ryan Bundy ostajata v zaporu, saj ju čaka sojenje zaradi groženj zveznim uradnikom, ko sta se z očetom Clivenom v Nevadi z orožjem uprla zveznim oblastem.

Razglasitev sodbe je spremljalo vsesplošno razburjenje, saj je odvetnik Ammona Bundyja začel vpiti na sodnico, da mora njegovo stranko nemudoma izpustiti, zaradi česar so ga sodni policisti podrli na tla in vklenili, pri čemer naj bi večkrat uporabili električni paralizator. Odločitev porote je bila tako osupljiva, da niti obramba ni mogla verjeti razpletu. »To je izredno. Izredna zmaga za obrambo. Brez besed sem,« je dejal Robert Salisbury, odvetnik Jeffa Banta, enega izmed obtožene sedmerice.

Zasedba nacionalnega zaščitenega območja Malheur v Oregonu se je začela kot protest proti aretaciji dveh okoliških kmetovalcev, ki sta bila obsojena zaradi požiga zveznega zemljišča, na katerem sta hotela pasti svojo živino. Upor proti zveznim oblastem je hitro privabil pripadnike desničarskih protivladnih gibanj iz vseh ZDA, ki so izrabili priložnost za proteste proti nadzoru zveznih oblasti nad javni zemljiščem na zahodu ZDA.

Spor med Washingtonom in kmetovalci na podeželju severozahoda ZDA se vleče že desetletja, saj zvezne oblasti nadzorujejo od 20 do 85 odstotkov ozemlja na zahodu, podeželani pa se zavzemajo, da bi nadzor dobile vsaj lokalne skupnosti, če ga že ne bi prepustili kmetovalcem. Že v sedemdesetih letih so »žajbljevi uporniki« (poimenovani po grmičevju, ki prekriva suho pokrajino) ostro nasprotovali načrtom za nova območja zaščitene narave.

»Politični zapornik«

Zasedba se je vlekla 41 dni in povzročila ostre delitve med prebivalci okoliških naselij. Začetek konca je bilo prijetje voditeljev zasedbe, ki so potovali na srečanje lokalne skupnosti v bližnjem mestu John Day, pri čemer je zvezna policija ustrelila Roberta »LaVoya« Finicuma, ker naj bi se upiral aretaciji in segel po pištoli. Zvezne oblasti so več kot dva ducata udeležencev obtožile zarote proti zveznim uslužbencem, dvanajst jih je priznalo krivdo.

Poparjeni predstavniki pravosodnih oblasti so s stisnjenimi zobmi sprejeli odločitev porote. Zvezni tožilec Billy Williams je dejal, da spoštuje sodni sistem in vlogo porotnikov v njem, posebni agent zvezne policije Greg Bretzing je bil »izjemno razočaran«, podobno kot guvernerka Oregona Kate Brown. Sodnik okrožja Harney, v katerem leži zaščiteno območje, ni hotel komentirati razsodbe, saj še ni »prebavil odločitve«.

Ves proces je spremljala močna simbolika, od protestnikov, ki so pred sodno zgradbo paradirali z zastavami in lepaki, s katerimi so pritiskali na poroto, do Ammona Bundyja, ki je prihajal na razprave v jetniški opravi in se razglasil za »političnega zapornika«. Njegov brat Ryan, ki se je zagovarjal sam, je kot enega od dokazov predložil ženino izdajo ameriške ustave, odvetniki preostalih so trdili, da je to bil boj proti »zatonu podeželskega življenja Amerike« in »proti Washingtonu, kjer jih nihče ne sliši«.

Razcvet milic

V razgretem političnem ozračju ZDA bo slednje naletelo na odobravanje milijonov nezadovoljnih Američanov, ki jih je razgrela nevarna politična kampanja Donalda Trumpa. Republikanski predsedniški kandidat vztrajno ponavlja, da je politični sistem v državi okvarjen, volitve pa goljufija. Vse je osupnil z izjavo, da morda ne bo sprejel rezultata glasovanja.

Takšno razpoloženje se širi med delom podpornikov. Podpredsedniški kandidat desnice Mike Pence se je v četrtek znašel v nerodnem položaju, ko je moral miriti lastno volivko in njene pozive, da bodo ob morebitni zmagi Hillary Clinton morali »sprožiti revolucijo«. Strasti zagotovo ne bo umirilo sporočilo zvezne policije, da so ponovno odprli preiskavo o uporabi zasebnega strežnika za e-pošto med ministrovanjem Hillary Clinton.

Po besedah profesorja Georgea Shulmana z Univerze New Yorka (NYU) Bundyjevi sodijo med številne protivladne oborožene milice, ki so se še posebej razcvetele v času prvega temnopoltega predsednika. Organizacija za državljanske pravice Southern Poverty Law Centre je leta 2014 naštela 276 takšnih skupin, porast za dobro tretjino v le dveh letih. Shulman pravi, da so to »Trumpovi prostovoljci, ki so pripravljeni vzeti stvari v svoje roke«.

Podobno svarijo v okoljskih skupinah, ki so nasprotovale zasedbi zaščitenega območja Malheur. »Ker skrajneži niso odgovarjali za oboroženo zasebno javne lastnine, bo to povečalo tveganje za zvezne, državne in lokalne uradnike,« menijo v organizaciji Western Watersheds Project. Kieran Suckling iz središča za biološko raznovrstnost pa meni, da bodo »zaradi razsodbe umirali ljudje, saj je porota prižgala zeleno luč za oborožene zasedbe zveznih ustanov«.