Poveljnik zloglasne LRA na poti v Haag

Enemu od poveljnikov zloglasne Gospodove odporniške vojske Dominicu Ongwenu bodo sodili zaradi vojnih zločinov.

Objavljeno
20. januar 2015 20.59
UGANDA-LRA/HANDOVER
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bangui − Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je sporočilo, da je na poti v Haag eden od poveljnikov zloglasne Gospodove odporniške vojske oziroma Lord's Resistance Army (LRA) Dominic Ongwen, ki mu bodo sodili zaradi vojnih zločinov.

Ongwen se je že pred dnevi predal ameriškim silam v Srednjeafriški republiki, Uganda pa je zatem pristala na to, da mu sodijo pred ICC. Kot so sporočili iz Haaga, bodo datum njegovega prvega zaslišanja pred sodiščem določili kmalu.

Ongwen je eden od vrhovnih poveljnikov zloglasne LRA, ki s pobijanjem, mučenjem, ugrabitvami ter izkoriščanjem otrok za vojaške namene in spolno suženjstvo že več kot 25 let terorizira osrednjo Afriko. Skupaj s še štirimi vrhovnimi poveljniki LRA so ga pred skoraj desetimi leti prvič obtožili vpletenosti v vojne zločine v Ugandi ter nekaterih delih Srednjeafriške republike in Konga, ob pomoči ameriških svetovalcev − ZDA so za njim razpisale nagrado v višini pet milijonov dolarjev − pa ga je vse od leta 2011 intenzivno iskala ugandska vojska. Po več letih skrivanja po gozdovih v osrednji Afriki je Ongwen pred dnevi, ko se je predal, dejal, da je napočil čas, da se sooči z obtožnicami. Njegova predaja je menda hud udarec tako za LRA kot za njenega vrhovnega poveljnika Josepha Konyja, ki je še vedno na begu.

Kot smo v Delu že pisali, ugandska vlada ocenjuje, da je v LRA od 500 do 1000 oborožencev, človekoljubne organizacije pa navajajo, da jih je okoli 3000. Njihova ideologija in politični cilji so nejasni. Ugrabili so na tisoče otrok in jih izurili v okrutne, z mamili zasvojene morilce ali pa jih zlorabljali kot trgovsko blago in spolne sužnje.

Konflikt, ki na severu Ugande in v njeni soseščini divja že od davnega leta 1987, velja za enega najbolj brutalnih na kontinentu, kjer oboroženi spopadi niso nikakršna redkost. Doslej je življenje izgubilo na desettisoče ljudi, skoraj dva milijona jih je moralo zapustiti domove. Pripadniki LRA so na morilskih pohodih pogosto pohabljali ljudi s rezanjem okončin, nosov, ušes in ustnic.