Potrdili nove sankcije proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji

Predlog zakona med drugim ameriškemu predsedniku prepoveduje odpravo sankcij proti Moskvi brez zelene luči kongresa.

Objavljeno
26. julij 2017 09.29
Š. J., STA
Š. J., STA
Washington - Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek po lokalnem času s 419 glasovi za in tremi proti potrdil predlog zakona o uvedbi novih sankcij proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji. Predlog zakona med drugim predsedniku ZDA Donaldu Trumpu prepoveduje odpravo sankcij proti Rusiji brez zelene luči kongresa.

Predlog zakona o uvedbi novih sankcij proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji naj bi predvidoma s podobno veliko večino potrdil še ameriški senat.

Bela hiša nad predlogom ni navdušena, ker želi Trump izboljšati odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, vendar zaradi velike večine, s katero je bil potrjen v predstavniškem domu in bo tudi v senatu, ne bo mogel uporabiti svoje pravice veta.

Vodja demokratske manjšine v senatu Chuck Schumer iz New Yorka je dejal, da predlog predstavniškega doma pošilja jasno sporočilo Beli hiši, da morajo ZDA kaznovati Kremelj zaradi vpletanja v lanskoletne ameriške predsedniške volitve.

Ameriški obveščevalci so ugotovili, da se je Rusije vpletla v volitve na strani Trumpa proti demokratki Hillary Clinton in to sedaj sprejemajo kongresniki obeh strank, čeprav Trump trdi, da gre za izmišljotino demokratov, ki ne znajo prenesti poraza.

Proti Iranu so sankcije uvedene zaradi nadaljevanja raketnega programa in zaradi podpore regionalnemu terorizmu. »Dogajanje v ameriškem kongresu je zelo očitno sovražen ukrep proti islamski republiki Iran,« je dejal namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči poroča iranska tiskovna agencija Isna. Aragči je še ocenil, da gre zgolj za »skupek prejšnjih ameriških sankcij, ki niso povezane z jedrskim programom«. Po njegovem lahko nove sankcije vplivajo na uspešno izvajanje jedrskega sporazuma ter zmanjšajo ugodnosti, ki jih ima Iran v skladu s tem sporazumom.

Kongresniki so potrdili tudi nove sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega raketnega in jedrskega programa. Senat naj bi o predlogu glasoval še pred poletnimi počitnicami.

Ruski odziv

Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergei Rybakov je dejal, da je vsa situacija zelo zaskrbljujoča in »da gre za resen korak proti uničenju možnosti za normalizacijo odnosov med državama«, poroča ruska tiskovna agencija TASS. Pravi, da »ruso fobiji«, ki je zajela celotni ameriški kongres, ni videti konca. Po mnenju ruskega poslanca Leonida Slutskya sankcije spodkopavajo prizadevanje za izboljšanje rusko-ameriški odnosov in jih zapletajo tudi za bližnjo prihodnost.