Preiskovalci prijeli domnevnega bombaša

Napad na New York: Američan afganistanskega porekla je preživel strelski spopad s policijo.

Objavljeno
20. september 2016 00.09
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Policija je včeraj v New Jerseyju priprla glavnega osumljenca za bombna­ napada v New Yorku in New Jerseyju, Ahmada Khana Rahamija. Američan afganistanskega porekla se je pred aretacijo spopadel s policijo­ in poškodoval dva policista,­ v streljanju je bil večkrat ranjen.

Včeraj dopoldne je na milijone ljudi v New Yorku in New Jerseyju prejelo telefonsko tiralico s sliko 28-letnega Rahamija in opozorilom, da je oborožen in nevaren. Okoli 10.30 so prebivalci v kraju Linden v New Jerseyju videli Rahamija spati v veži nekega bara. Eden od policistov, ki se mu je približal, je opazil, da je podoben osumljencu. Ko ga je pozval, naj pokaže roke, je Rahami izvlekel pištolo in ustrelil policista v trebuh, a je neprebojni jopič ustavil kroglo.

V spopadu so policisti večkrat zadeli bežečega osumljenca, ki je streljal na mimovozeča prevozna sredstva. Nekaj pred 11. uro so krvavečega Rahamija vklenili in odpeljali v bolnišnico. S sobotnim bombnim napadom v četrti Chelsea v New Yorku, ko je improvizirana eksplozivna naprava ranila 29 ljudi, so ga povezali posnetki nadzornih kamer. Preiskovalci so na drugi napravi, ki se ni sprožila, našli njegov prstni odtis. Prav tako ga povezujejo z nahrbtnikom, polnim cevnih bomb, ki so ga v nedeljo zvečer našli v kraju Elizabeth v New Jerseyju.

Sumijo, da je eno od njih nastavil v smetnjak v Seaside Parku, kjer je bil njegova tarča dobrodelni tek za ameriške marince in njihove družine, a je zapozneli začetek prireditve preprečil hujše posledice. New York je bil od sobotne eksplozije preplav­ljen s policisti. Več kot tisoč pripadnikov enote za hitre odzive in izredne razmere se je pridružilo že tako okrepljeni zasedbi, ki varuje ulice v času splošne razprave na generalni skupščini Združenih narodov. Hkrati je novi policijski komisar mesta James O'Neill vsem 36.000 policistom, ki patruljirajo po mestu, ukazal dodatno pripravljenost.

Odhodi v tujino

Podatki o Rahamiju kapljajo v javnost. Za zdaj je znano, da je bil leta 1988 rojen v Afganistanu, nato je z naturalizacijo postal ameriški državljan in z družino živel v mestu Elizabeth v New Jerseyju, nedaleč od kraja, kjer so ga aretirali. Pred leti naj bi odpotoval v domovino, po vrnitvi naj bi kazal znake radikalizacije. Preiskovalci poskušajo ugotoviti pomen tega in drugih odhodov v tujino ter najti morebitno povezavo s terorističnimi organizacijami. Druga možnost je, da je to bil še en »samotni volk«, ki so ga takšne skupine navdihnile za skrajno ravnanje.

Guverner države New York Andrew Cuomo, ki je v nedeljo menil, da dogodek ni povezan z mednarodnim terorizmom, je včeraj dejal, da so novi dokazi omajali takšno prepričanje. »Ne bi bil presenečen, če bi odkrili takšne povezave,« je bil previden. Tudi preiskovalci so povedali, da za zdaj še niso našli dokazov o stikih z Al Kaido ali Islamsko državo, a hkrati poudarili, da vedo zelo malo o osumljencu, njegovi ideologiji ali navdihih za bombni pohod.

Njegov oče je po prihodu v ZDA odprl restavracijo First American Fried Chicken, ki je bila odprta 24 ur na dan, zaradi česar so se sosedje pritoževali in klicali policijo, mestne oblasti pa so ukazale družini, da morajo zapirati restavracijo ob 22. uri. V enem od policijskih posredovanj se je Rahamijev starejši brat sprl s policistom in ga napadel, a mu zaradi tega niso sodili, saj se je prej odselil v Afganistan. Po nekaterih pričevanjih je bil Ahmad Rahami prijateljski, strankam je dajal brezplačno hrano, prevzel je zahodne navade in se navduševal nad hitrimi avtomobili. Drugi ga opisujejo kot zadržanega in ­resnega.

Odporni New York

Predsednik Barack Obama, ki je v nedeljo prispel v New York na zasedanje generalne skupščine, je včeraj pohvalil miren odziv meščanov, ki jih ni zagrabila panika, in dejal, da imajo »kot državljani dolžnost, da se ne prepustimo strahu«. Hkrati je poudaril, da dogodki na vzhodni obali niso povezani s klav­skim pohodom v Minnesoti, kjer je 22-letni Dahir Adan somalskega porekla zabodel devet ljudi, preden je umrl v spopadu s ­policistom.

Znova so se pojavila opozorila, da se obveščevalne agencije spoprijemajo z izzivi, proti katerim se je težko boriti. Richard Haass, predsednik mnenjske organizacije Council on Foreign Relations, je že ob bostonskem napadu dejal, da se ne da preprečiti napadov na »mehke tarče«, še posebej, če izvajajo napade »samotni volkovi«, ki delujejo brez (vidne) povezave s skrajnimi skupinami in jih skoraj ni mogoče odkriti. Hkrati splet ni le vir radikalizacije, pač pa je tudi vir načrtov eksplozivnih naprav. Rahami je uporabil lonec za kuhanje pod pritiskom, podobno kot brata Carnajev v Bostonu.