Premajhen strah pred ziko stiska denarnice

Ameriški poslanci so v sporu z Belo hišo, koliko denarja je potrebnega za ukrepe.

Objavljeno
23. maj 2016 10.49
Giraldo Carratala, an inspector with the Miami- Dade County mosquito control unit, sprays pesticide in the yard of a home, Tuesday, April 12, 2016, in Miami, Fla. The department was responding to complaints about mosquitoes by a resident in the
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

Ameriške zdravstvene oblasti so sporočile, da je že 279 nosečnic v ZDA okuženih z virusom zika, ki ga krivijo za razvojne motnje ploda in tudi smrt zarodka. Predsednik Baracka Obama z novimi podatki pritiska na kongres, naj mu odobri denar za razvoj cepiva ter boj proti komarjem, ki prenašajo virus.

Po podatkih ameriškega središča za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) so do zdaj odkrili okužbe pri 157 nosečnicah na celinskem delu ZDA in 122 na ameriških ozemljih, predvsem v Portoriku. Veliko hitro povečanje – petkovo štetje je podvojilo prejšnje število 113 primerov – je predvsem posledica nove definicije okužbe, saj zdaj vanjo prištevajo vse, ki so na testiranju pozitivne, ne pa samo pacientk, ki že kažejo znake okužbe. Po besedah dr. Margaret Honein iz CDC je število okuženih še vedno »relativno majhno«.

Širjenje okužbe med nosečnicami se je začelo močno povečevati februarja, kar naj bi odsevalo njeno širjenje iz Brazilije na druge države, ki jih obiskujejo Američani. Ameriška oblast je pozimi državljanom, še posebno nosečnicam, odsvetovala potovanja v dvajset držav Latinske Amerike, v katerih se spopadajo z največjim izbruhom virusa. Virus naj bi povzročal mikrocefalijo oziroma drobnoglavost ter razvojne motnje otrok, za zdaj naj bi jih našli pri manj kot ducatu okuženih ameriških nosečnic.

Virus naj bi se v ZDA za zdaj prenašal s spolnimi odnosi in ne s piki komarjev ščitarjev. A tega vseeno ne morejo popolnoma izključiti, saj je večina pacientk živela ali potovala v države, kjer ga prenašajo komarji. Države ob Mehiškem zalivu, predvsem Florida, Louisiana in Teksas naj bi med poletno sezono komarjev postale prva bojna črta proti širjenju okužbe. CDC je močno povečala zmogljivosti za testiranje, a se spopada z običajno težavo, pomanjkanjem denarja.

Desnici koristi panika

Predsednik Obama je kongres pozval, naj odobri 1,9 milijarde dolarjev za hitrejše diagnostične teste, razvoj cepiva in nove načine zatiranja komarjev, ki prenašajo virus. Toda odgovor poslancev v spodnjem domu je bilo dobrih 622 milijonov, pa še te so večinoma napraskali s preusmeritvijo sredstev za boj proti virusu ebola. Nakar je Bela hiša zagrozila s predsedniškim vetom. Medtem so senatorji sprejeli nekakšen kompromis, po katerem bi za boj proti ziki namenili 1,1 milijarde dolarjev.

Odziv na varčnost republikancev so bila opozorila, da bi s hiranjem programov za krepitev zdravstvenih sistemov v Afriki povečali možnost za ponovni izbruh ebole. Virus, je povzročil smrt več kot 11.000 ljudi, je pred poldrugim letom v ZDA sprožil manjši val panike med Američani in drastične ukrepe med nekaterimi politiki na desnici, toda skrbi volivcev so minile, zika pa jih (še) ni dovolj prestrašila.

Nekaj skrajnih konservativcev je odkrito priznalo, da volivci premalo skrbi za ukrepanje. »Ni takšne vznemirjenosti, kot je bila pri eboli,« je dejal poslanec Mark Meadows iz Severne Karoline, član konservativne poslanske skupine Svoboda. Drugi so poskušali razmere izrabiti za omajanje okoljske zakonodaje in so zakon, po katerem bi podjetja v bližini vodotokov lahko razprševala pesticide, ne da bi prej o tem obvestila nadzorne službe, hitro preimenovali v »zakon o nadzoru zika prenašalcev«.

Čaranje raziskovalcev

Medtem zdravstvene ustanove na vseh ravneh, od zvezne do lokalne, z različnimi računovodskimi triki praskajo skupaj sredstva za ukrepe. »Denar krademo samemu sebi,« je dr. Anthony Fauci z nacionalnega inštituta za zdravje jedrnato opisal, kako sredstva za malarijo, tuberkolozo in gripo preusmerjajo v iskanje cepiva proti virusu zika. Takšno mešetarjenje se bo končalo junija, ko jim bo dokončno zmanjkalo denarja.

Podobno CDC prazni sklade za pripravljenost v izrednih razmerah, namenjenih epidemijam gripe ali blaženju posledic hudih hurikanov. »Pri rezanju denarja za osnovno infrastrukturo za boj proti izbruhom bolezni je treba biti previden. To je zelo tvegan način poslovanja,« opozarja epidemiolog dr. Tim Jones iz zvezne države Tennessee. Ob izbruhu še kakšne okužbe bi se zdravstveni sistem znašel v hudih težavah.

Prva žrtev je že tako obubožani Portoriko, kjer letos pričakujejo na sto tisoče okužb z virusom. V četrtek so sporočili, da so »zaradi sedanjih razmer z virusom zika« vadbo ameriške olimpijske plavalne ekipe iz Portorika prestavili v Atlanto. A jih skrbi za zdaj še niso odvrnile od nastopa v Riu de Janeiru, kljub brazilski epidemiji okužbe.