Prvo znamenje Trumpove resnosti

Izbira novega veleposlanika v Seulu utegne biti najbolj modra diplomatska poteza ameriškega predsednika.

Objavljeno
31. avgust 2017 00.30
NORTHKOREA-MISSILES/
Zorana Baković
Zorana Baković

Ameriški predsednik je za ameriškega veleposlanika v Seulu izbral enega od največjih strokovnjakov za Severno Korejo, poroča Reuters. Njegova najpomembnejša naloga bo preprečevanje jedrske vojne, in to s sodelovanjem z Južno Korejo in s povečevanjem pritiska na Kitajsko.

Victor Cha je direktor programa za azijske študije na Univerzi Georgetown, od leta 2004 do leta 2007 pa je opravljal funkcijo direktorja za azijske posle v Svetu za državno varnost takratnega predsednika Georgea W. Busha. Bil je tudi namestnik vodje ameriške delegacije na večstranskih pogajanjih o severnokorejski denuklearizaciji, v minulih dveh desetletjih pa je napisal celo vrsto esejev in analiz o razmerah na območju Daljnega vzhoda.

Cha je sin južnokorejskega emigranta, ki je leta 1954 kot študent prišel v ZDA. Victor je bil pet let pozneje rojen v New Yorku.

Dejstvo, da ZDA v Seulu vse od Trumpovega prihoda v Belo hišo nimajo veleposlanika, je bila ena on vrzeli v diplomatski mreži sedanje administracije. V mesecih krize, ki se je občasno približevala streljanju oziroma vrelišču, je bilo težko ugotoviti, kdo je za ameriškega predsednika vir zanesljivih podatkov in posrednik v komuniciranju z Južno Korejo. Nekateri opazovalci menijo, da je prav to razlog nedoslednosti v Trumpovi politiki do Korejskega polotoka.

Zdaj je ameriški predsednik z izbiro Victorja Chaja vendarle pokazal prvo znamenje resnosti v odnosu do korejske krize. Morda je Trump sledil vsemu tistemu, kar je ta akademik pisal v minulih mesecih. Cha je, denimo, v Washington Postu julija objavil članek, v katerem zahteva povsem nov pristop do korejskega vprašanja, ob tem pa trdi, da »oživljanje starih sporazumov s Severno Korejo, glede katerih je ta država že nekaj časa povsem gluha, ne bi prineslo nikakršnih rezultatov«.

Cha je opozoril, da bi vojaški napad na Severno Korejo prerasel v splošno vojno, ki bi terjala na milijone smrtnih žrtev.
Da bi to preprečili, je poudaril Cha, ni dovolj dopustiti Pekingu, da omogoči pogajanja med Pjongjangom in Washingtonom, temveč je treba zagotoviti, da bo Kitajska plačala toliko, kot je potrebno, da Severna Koreja ustavi svoj jedrski in raketni program.

Ta njegova izjava se nanaša na kitajski predlog o obojestranski zamrznitvi, po katerem naj bi Severna Koreja zamrznila jedrski program v zameno za zamrznitev skupnih vojaških vaj ameriške in južnokorejske vojske.

Cha je prepričan, da Trumpu v to ni treba privoliti. Trenutno imajo ZDA določeno prednost že zaradi tega, ker je kitajskemu predsedniku Xi Jinpingu pred 19. partijskim kongresom, ki bo potekal jeseni, veliko do tega, da ima s Trumpom dobre odnose. Kitajski vpliv na severnokorejskega voditelja Kim Džong Una pa se je pravzaprav občutno zmanjšal, odkar je dal ta usmrtiti nekaj članov svoje družine, ki so imeli tesne stike s Pekingom.

A medtem ko se je Victor Cha v svojih esejih zavzemal za strožji odnos do Kitajske, je hkrati izražal prepričanje, da se bo Severna Koreja postopoma spremenila, in to s povečevanjem srednjega razreda, ki je vse manj odvisen in tudi vse manj ubogljiv, ko gre za odnos do diktatorskega režima.

Victor Cha bo postal novi ameriški veleposlanik v Seulu šele po odobritvi senata. Do takrat je seveda vprašanje, kaj vse se bo še zgodilo na Korejskem polotoku. Severnokorejska televizija je v sredo prikazala posnetek izstrelitve balističnega izstrelka hvasong-12 in fotografije nasmejanega Kim Džong Una, ki se je menda osebno udeležil poskusa.

Hkrati je tiskovna agencija KCNA pojasnila, da so s preletom izstrelka prek otoka Hokaido zaznamovali 107. obletnico »sramotnega« sporazuma, ki je bil leta 1910 podpisan med Korejo in Japonsko, s katerim so odprli pot japonski kolonizaciji polotoka. Severna Koreja je hkrati napovedala nove raketne poskuse, polet hvasonga-12 prek Japonske pa so poimenovali »prvi korak k nevtraliziranju Guama«.

Predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva za tisk Hua Chunying je opozorila, da se »kriza bliža vrhuncu«. Zunanji minister Wang Yi pa je kljub temu poudaril, da kitajsko vodstvo ne namerava uvesti enostranskih sankcij proti Severni Koreji in tako se je vse skupaj znova zavrtelo v starem krogu. Če je imel Cha glede česa prav, je to zagotovo ugotovitev, da je treba h korejskemu problemu pristopiti na povsem nov način. Kaj to dejansko pomeni, se bo pokazalo, ko bo prispel v Seul.