Putin je s plačo 8,9 milijona rubljev skoraj revež

Letos je ameriška revija Forbes v Rusiji naštela 77 dolarskih milijarderjev, še lani jih je bilo 88.

Objavljeno
17. april 2016 21.45
Boris Čibej
Boris Čibej
Konec prejšnjega tedna so objavili uradne podatke o premoženjskem stanju ruskega predsednika države ter članov njegove administracije, vlade in obeh domov parlamenta. Predsednik Vladimir Putin, ki po lanskem prihodku nikakor ni rekorder med njimi, je leta 2015 v rubljih zaslužil več kot predlanskim, v »trdni« valuti pa manj.

O domnevnem ogromnem premoženju ruskega predsednika na Zahodu že vrsto let krožijo različne špekulacije, ki jih pa doslej nikomur ni uspelo podpreti z resnimi dokazi. Že konec leta 2007 je za britanski časnik Guardian neki ruski komentator v javnost vrgel številko 40 milijard dolarjev, ameriški poslovnež William Browder, ki ga je rusko sodišče zaradi utaje davkov v odsotnosti obsodilo na deset let zapora, pa je pred dobrim letom ameriški televiziji CNN zaupal, da je Putinovo imetje vredno kar 200 milijard dolarjev. Če bi to držalo, bi imel 2,5-krat več premoženja kot Bill Gates, ki velja za najbogatejšega človeka na svetu.

V Kremlju so tovrstne »ugotovitve« vedno označevali za propagando, ki nima nobene zveze z resničnostjo, sam Putin pa je že leta 2008 izjavil, da je resnično najbogatejši človek na svetu, a ne zaradi materialnega bogastva, temveč zato, ker mu je ruski narod že dvakrat (oziroma takrat šele dvakrat) zaupal vodenje »tako velike države, kakor je Rusija«. Po uradnih podatkih, ki so jih tako kot vsako leto objavili prejšnji petek, je Putin lani zaslužil 8,9 milijona rubljev, kar se zdi precej več kot predlanskih 7,654 milijona rubljev, a ti so po izračunih ruske agencije Sputnik takrat veljali okoli 150.000 dolarjev, medtem ko bi za celoletni lanski osebni dohodek prvega človeka Ruske federacije po sedanjem tečaju dobili manj kot 134.000 dolarjev. To je precej manj od plače njegovega ameriškega kolega Baracka Obame, ki na leto prejme 400.000 dolarjev, ali nemške kanclerke Angele Merkel z okoli 230.000 evri letne plače.

Putinov tiskovni predstavnik trguje na borzi

Po uradnih podatkih je Putin lani zaslužil več kot štirikrat manj od svojega tiskovnega predstavnika Dmitrija Peskova in skoraj desetkrat manj od rekorderja v predsednikovem uradu, prvega namestnika njegovega šefa kabineta Vjačeslava Volodina, ki ga je lani trgovanje z vrednostnimi papirji obogatilo za 87 milijonov rubljev. A to je malo v primerjavi s 455,6 milijona rubljev največjega lanskega zaslužkarja v vladi, ministra za »odprto vlado« Mihaila Abizova, ali 907,9 milijona rubljev dumskega rekorderja, poslanca vladajoče stranke Združena Rusija Leonida Simanovskega, ali »zmagovalca« med vsemi predstavniki ljudstva, člana zgornjega doma ruskega parlamenta iz Kamčatke Valerija Ponomarjova, ki je lani zaslužil več kot milijardo rubljev oziroma malo več kot 15 milijonov dolarjev.

Sicer pa se je število dolarskih milijarderjev v Rusiji v zadnjem letu zmanjšalo, če gre verjeti ameriški reviji Forbes, ki jih je letos naštela le še 77 v primerjavi z lanskimi 88. Padla je tudi skupna vrednost najbogatejših 200 Rusov, z lanskih 408 na letošnjih 360 milijard dolarjev. Letos je s 14,4 milijarde dolarjev premoženja štafeto med najbogatejšimi Rusi prevzel Leonid Mihelson, večinski lastnik energetskih družb Novatek in Sibur. S prvega mesta je izrinil metalurškega magnata Vladimirja Potanina, ki je v enem letu menda izgubil okoli 3,3 milijarde dolarjev in z »zgolj« 12,1 milijarde dolarjev letos pristal šele na četrtem mestu. Drugi na Forbesovem seznamu je z imetjem v vrednosti 13,3 milijarde ameriških zelencev prvi človek megaholdinga Alfa Mihail Fridman, tretji pa je Ališer Usmanov, ki ima velike lastniške deleže tako v metalurški kot internetni »industriji«.

Ko so pred kratkim objavili te podatke, je bolj kot tisti, ki so s seznama izpadli, v javnosti pozornost vzbudil 34-letnik, ki se je z okoli 1,3 milijarde dolarjev domnevnega imetja na njem prvič pojavil. To je Kiril Šamalov, ki ni le najmlajši sin dolgoletnega Putinovega prijatelja in soseda v zaselku luksuznih dač v bližini Sankt Peterburga Nikolaja Šamalova, enega največjih lastnikov banke Rossija, temveč po neuradnih virih tudi zet ruskega predsednika. V Kremlju o osebnem življenju Putina niso nikoli hoteli govoriti, toda v ruskih medijih so se pojavile informacije, da se je mladi Šamalov, ki ga je letos Forbes razglasil za 64. najbogatejšega Rusa, februarja 2013 v tajnosti poročil s Katerino Tihonovo, voditeljico dveh pomembnih razvojnih oddelkov na moskovski univerzi, ki tudi zgolj neuradno velja za najmlajšo Putinovo hčerko.